Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ustavující a volební zasedání lomnického zastupitelstva

12. 11. 2018

Kateřina Orlová, 6. listopadu 2018

Celkový dojem: moc dobrý. Mělo to povětšinou spád, správné tempo a rytmus se zadrhávaly jen chvílemi, které nezabránily optimální době trvání dvě hodiny. Pravda, původní program o 20 bodech byl novým vedením města zkrácen na 10 bodů omezených na volby a jmenování nových funkcionářů, což hodnotím pozitivně. Všichni zastupitelé se viditelně snažili o věcný a povětšinou i vstřícný postoj. Všichni, kteří se vystřídali ve vedení schůze, byli struční a konstruktivní. Během zasedání se sice objevily momenty, které se mi nelíbily, ale ani perský koberec není dokonalý.
   Opozici nově vytvořené vedoucí koalici tvoří především šest zastupitelů LKNK a jeden zástupce ČSSD. Můžeme spekulovat, zda ČSSD opozicí skutečně bude. Nesoudím tak nikoli na základě hlasování, ale jako bych to četla mezi řádky. A k tomu jedna situace, kterou bych označila jako „trochu trapnou“. Předsedou finančního výboru je zastupitel za ČSSD, který také navrhl ostatní čtyři členy, proti nimž nebyl podán žádný protinávrh, takže byli zvoleni. Předsedkyní kontrolního výboru je zvolena zastupitelka LKNK a LKNK také navrhlo další čtyři členy výboru. Proti dvěma z nich podali zástupci vedoucí koalice protinávrhy, které byly z titulu jejich většiny schváleni. Trochu trapné mi v dnešní době připadá, že koalice nahradila ve svém protinávrhu ženu mužem (ve výboru tedy budou čtyři muži a žena-předsedkyně). Nesnáším kvóty, nesnáším feminismus a jiné příbuzné ideologie, přesto mě to zarazilo.
   Uvidíme, v jakém duchu se ponese již „dělné“ zastupitelstvo, které se bude konat do tří týdnů. Jeden z občanů se v závěrečné diskusi ptal, jak si v budoucích čtyřech letech koalice poradí s volebním programem, který je velkorysý. Ano, to budeme se zaujetím sledovat. Už dnes je na základě jednoduchých počtů jasné, že opozice bude jen stěží něco prosazovat. Přála bych jí ale, aby přicházela s neemotivně předkládanými připomínkami a aby byly tyto připomínky vládnoucí koalicí neemotivně vyslýchány či dokonce zvažovány.