Jdi na obsah Jdi na menu
 


Povolební zamyšlení nad budoucí podobou radnice

19. 10. 2018

Lumír Šarman, 7. října 2018

Volební výsledky v Lomnici nabízejí hned několik možných variant obsazení radnice. Primárním a nezpochybnitelným faktem je, že žádné uskupení nezískalo alespoň osm mandátů a nemá tím pádem jistou většinu v zastupitelstvu. Bude potřeba hledat a získat koaličního partnera nebo partnery.

 

Varianta „Anti-LKNK“

Vzhledem k tomu, že se všechna zbývající uskupení v kampani před volbami vymezovala vůči současné radnici vedené LKNK, nabízí se jako první a docela pravděpodobná varianta koalice složená z pěti zástupců Spolku za zdravou Lomnici (SZL) a tří zastupitelů sdružení Společně pro Lomnici (SPL). Protože by šlo o koalici nejtěsnější (ohroženou například nepřítomností některého zastupitele na zásadních jednáních zastupitelstva), dávalo by smysl spojit síly i s jediných zastupitelem zvoleným za ČSSD, Miroslavem Řepou.


Varianta LKNK + Společně pro Lomnici

V současné době vládnoucí uskupení bude mít v rámci povolebních debat s potenciálními kandidáty na koaliční spolupráci komplikovanou situaci, pokud jde o jeho vztahy se SZL. Tady bych pravděpodobnou koalici nehledal. Ještě méně pravděpodobné je oslovení Miroslava Řepy z ČSSD. Nehledě na velké a dlouholeté osobní neshody mezi ním a Petrem Krejníkem, je pan Řepa sám, a i s ním by LKNK mělo jenom 7 hlasů. Možnost dohody je teoreticky největší se SPL, i když zákaz používání znaku města na předvolebních materiálech, který jde za LKNK, lidé ze SPL mají asi pořád v čerstvé paměti.

 
V tuto chvíli možná už probíhají jednání mezi klíčovými lidmi ze všech tří relevantních uskupení. ČSSD stojí mimo hru a bude zřejmě čekat buď na přizvání do koalice SZL a SPL, které by to zajistilo skutečnou většinu v zastupitelstvu, nebo na židli opozičního zastupitele tak, stejně jako v minulém volebním období.