Jdi na obsah Jdi na menu
 


Je v Lomnici možná široká koalice?

31. 10. 2018

Lumír Šarman 11. října 2018

Podle vyjádření lídrů všech kandidátek, které tak či onak uspěly ve volbách minulého víkendu, chtějí všichni jednat o spolupráci. To je dobrá zpráva. Budou ale ochotni a schopni dospět k reálné dohodě?

   Nejvíce hlasů získal a vítězem voleb do zastupitelstva je LKNK v čele s Petrem Krejníkem. Dávalo by tedy logiku, kdyby toto uskupení získalo svého starostu. Druhé nejúspěšnější uskupení Petra Baštýře (SZL) se svými pěti mandáty může také pomýšlet na vedení města, nicméně se nevyhne námitce „Vždyť vy jste byli až druzí“. Naprosto srozumitelný a realistický požadavek SZL by však byl mít svého místostarostu a jednoho či dva členy v radě města. Pro Společně pro Lomnici (SPL) jsou získané tři mandáty příjemným překvapením a možností říct si o členství v radě v rámci dohody o případné koaliční spolupráci. ČSSD – Miroslav Řepa může sice sehrát významnou roli jazýčku na vahách, pokud se nebude ani LKNK ani SZL dařit pokročit v jednáních o sestavení koalice, ale zatím je odsouzen spíše do role pozorovatele, který pokud neprokáže velkou dávku klidu, konstruktivního přístupu a nezaváže se k zastavení „zákopové války“ s některými se zvolených, pozorovatelem také zůstane.

   Pokud jsou všechna čtyři uskupení schopná skutečně převést v činy svá předvolební prohlášení o spolupráci se všemi, kterým leží na srdci prospěch Lomnice a jejích občanů, neměla by současná zákulisní debata zabrat příliš času. Problémem může být faktor osobního prospěchu nebo nevraživosti. Pokud šel někdo do voleb s vidinou teplého a dobře placeného postu na radnici, může pro něj být teď nepřijatelné smířit se s tím, že tomu situace, kdy se mohou dohodnout všichni, nenahrává. A pokud šel někdo do voleb hlavně s tím, že je potřeba, aby ONI už u vlády nebyli, může pořád vidět trochu rudě, což mu neumožní vyjednat tu nejlepší dohodu pro Lomnici.

   Co by se stalo, kdyby se všichni dohodli? Považoval bych to za malý zázrak, ale zázrak uskutečnitelný! Dokážu uvěřit tomu, že lídr nejúspěšnější formace Petr Krejník najde rozumnou dohodu s lídrem SZL Petrem Baštýřem. Nemám problém s tím, abych si představil dohodu obou pánů s lídrem SPL Vladimírem Augstenem. Velkou otázkou ale pro mě stále zůstává schopnost, s jakou je dění v SZL schopna reálně řídit jeho „šedá eminence“, výrazný a nepřehlédnutelný Roman Bílek. Bude záležet hlavně na něm, jestli se SZL skutečně otevře a z proklamovaného se stane skutečné. Lomnici by to neskutečně prospělo.
 
 

 

Miniaplikace