Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak dopadne ustavující zastupitelstvo?

6. 11. 2018

Hraje se o důvěryhodnost nové radnice

Lumír Šarman, 31. října 2018

Podle vyjádření lídrů všech tří lomnických uskupení, která jednala o možné spolupráci, je o vládnutí v Lomnici v následujícím volebním období rozhodnuto. Podle některých informací by se starostou města měl stát Petr Baštýř a místostarostou Vladimír Augsten. To dává logiku vzhledem k volebním výsledkům obou kolačních partnerů. Na ustavujícím zasedání zastupitelstva města, naplánovaném na 5. listopadu od 18 hodin však půjde dost možná o důležitější věc než o to, kdo obsadí čelní posty na radnici. Půjde totiž o důvěryhodnost nového vedení města.
      V neděli uplynulo 100 let od vyhlášení samostatného Československa. masaryk.jpgJedním z klíčových mužů, kteří stáli u vzniku naší novodobé státnosti, byl Tomáš Garrigue Masaryk. Za svůj život pronesl mnoho slov i shrnutí jinak složitě uspořádaných záležitostí. „Politika je diskuse“ bylo jedním z nich. V pondělí budeme moci posoudit, do jaké míry půjde o demokratickou diskusi nebo spíš o přetlačovanou.
   Osobně jsem v posledních volbách volil napříč kandidátkami, takže jsem na svém lístku označil jak Petra Krejníka, který nakonec dostal hlasů nejvíc, tak Petra Baštýře a křížek ode mne dostal i Vladimír Augsten. Má voličská preference tak vyjádřila toto: pánové, spolupracujte, věřím, že společně jste tou správnou kombinací.  
   Je vždy jednodušší vidět věci černobíle. My jsme ti dobří, oni jsou ti zlí. My máme pravdou, oni lžou. My jsme nikomu nikdy neublížili, oni ano. My se chceme dohodnout, ale oni ne, takže bohužel z dohody nic nebude. Podle níže uvedeného vyjádření LKNK se zdá, že zatím nová koalice příliš nepočítá s tím, aby vítězi voleb dala patřičný počet postů v klíčových výborech. Pokud se tak stane i na jednání zastupitelstva, tak je to nejenom škoda, ale především důvod, proč napříště pány a dámy z nové koalice nevolit, protože deklarovali něco jiného, než právě udělali. Všichni se zaklínali tím, že budou spolupracovat a jednat se všemi. Mezi řádky se prezentovali jako demokraté. Teď přijde test, jak to skutečně mysleli. Držím nám palce. Svět není černobílý a my žijeme v malinkém městě.