Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zážitky z dovolené

10. 8. 2011

Kateřina Orlová, 10. srpna 2011

Dálnice jednička
   Snad poprvé jsem jela autobusem po dálnici z Prahy do Brna před 15 lety, kdy jsem byla d1.jpgtěhotná a bála se, že potratím. Letos jsme po ní po delší době přejeli celou Vysočinu, a jakože naše dovolená neměla být adrenalinová, tato cesta ji adrenalinově zahájila. Mnozí z vás tuto tříproudovou kvazi silnici kvality polní cesty vhodnou leda pro traktory nepochybně důvěrně znají, ale pro mě to byl šok. Pochopila jsem, proč tři let stará firemní oktávka, kterou jsme si chtěli onehdy koupit, potřebuje opravit ložiska – její majitel jezdil na Moravu. Nechápu ovšem, jak může stát požadovat dálniční poplatek od automobilistů, když by měl naopak za tohle drkotání, skákání, rámus, zvláštní výdaje za Kinedryl a za progresivní devastaci nelevných vozidel platit automobilistům! Jedinou útěchou cestujícím může být, že za své peníze mají cestou z Čech do Brna a zpět celotělovou vibrační masáž.

Téma choulostivé, avšak lidské
   
V jednom kulturním domě na toaletách, kde je několik kabin prostornějších a vybavených madly pro invalidy, mě bezděky napadlo, jak je to dobře zařízené – žádné speciální WC pro invalidy, mnohde slavnostně zamčené a nepřístupné, plnící formálně požadavky našich či evropských hygieniků. Ti méně mobilní se prostě zařadí mezi mobilní a všichni mají možnost uspokojit své potřeby stejně. Sama jsem se divila, když jsem o pár hodin později v bazénu v tomtéž městě byla svědkem, jak je WC pro invalidy zamčené a paní přijíždí s invalidním vozíkem k běžným malým kabinám, aby svého méně mobilního druha z vozíku zvedla a ručně do jedné z nich přesunula.

Internet v knihovnách
   
I na dovolené mne dostihla zpráva, že ministerstvo kultury hodlá přestat financovat internet v knihovnách, který byl pro návštěvníky zadarmo. Samozřejmě následovaly nesouhlasné reakce knihovníků. Ozval se dokonce hlas, že to knihovny položí.
Není nad to mít věci zadarmo. Nejlépe mít zadarmo všechno. Není nad pečené holuby, kteří nám létají rovnou do huby. Takový internet zadarmo, to už jsou k pečeným holubům i smažená žabí stehýnka a kaviár. Tedy přímo do dutiny ústní, nač hýbat prstem, když není třeba.
Že to ale knihovny položí, když nám vláda přestane ty pečené holuby, žabí stehýnka a kaviár do úst cpát? Že by byl alfou a omegou činnosti knihoven přístup k internetu zdarma? V tom případě jsem si celý život chodila půjčovat knihy do kravína a nějak jsem zaspala dobu.

Islám a křesťanství
   
Kolem třiceti filmů, které jsme shlédli na Letní filmové škole v Uherském Hradišti, nám dalo bezpočet poznatků, zážitků, zábavy i rozčarování. Nejvýrazněji se mi však potvrdily dvě skutečnosti:
    Za prvé, jeden z rozdílů mezi křesťanstvím a islámem tkví v tom, že křesťan se nad mrtvým nepřítelem pomodlí, zatímco muslim si odplivne (nad nepřítelem i nad modlícím se křesťanem). Muslim zamrzl na úrovni starověku, kdy platilo ono okřídlené – a žel též v našem křesťanském světě stále všudypřítomné – oko na oko, zub za zub.
    Za druhé, jsem moc ráda, že žijeme v sekularizované půlce světa, kde náboženství není spojeno s politickou mocí. Jsem ráda, že křesťanství má tohle už za sebou a že dnes už nežijeme v kulturním okruhu, v němž jsou náboženské zákony povýšeny nad politické a lidské. Držme palce arabské revoluci, ať si udrží základní myšlenku svobody a nepřesmýkne do islamismu.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář