Jdi na obsah Jdi na menu
 


Volby se blíží, jak to bude po nich?

27. 9. 2010

Lumír Šarman

Do komunálních voleb zbývají necelé tři týdny. Z uskupení, která kandidují své zástupce do klání o posty zastupitelů, potažmo radních a nakonec i starosty, zatím pouze spojené kandidátky ČSSD a Šance pro Lomnici působí systematičtěji na potenciální voliče.

Z volebního zpravodaje těchto dvou kandidátek, který dostávají do schránek ze záhadného důvodu jenom vybraní jedinci tohoto města, se lze dozvědět mnoho informací. Nutno říci, že je to při vší grafické i textové nedotaženosti některých příspěvků sympatický pokus o komunikaci s voličem. To píšu nejenom jako redaktor, ale i jako dvojka na kandidátce ODS. Je fajn znát názory lidí, kteří je do této doby veřejně příliš neprojevovali. Umožňuje to potenciální hledání průniku volebních programů, jakkoli je ještě brzy porcovat medvěda, který pobíhá po lese a bude uloven 16. října ve dvě hodiny odpoledne.

Lídr ČSSD, MUDr. Roman Bílek se ve volebním zpravodaji svých kandidátek č. 4 vyjadřuje k možné spolupráci a v otázce redaktora nebo redaktorky padlo i mé jméno. Rád bych se k tomuto tématu také stručně vyjádřil. Jakkoliv se k některým postojům a názorům Romana Bílka vyjadřuji dlouhodobě nesouhlasně a kriticky, neznamená to, že mám klapky na očích a pro stromy nedostatků nevidím les pozitiv. Kdo mě zná dlouho a spolupracoval se mnou na nějakém projektu, ví, že nemám rád osobní nevraživost a dávám přednost diskusi, byť to ti, kteří mě neznají, na první pohled občas směšují s nedostatkem razance a ustupováním. Občas si to někdo vyloží, jako kolaborantství s nepřítelem. Jenže jde o to hledat řešení nebo nepřítele?

Jedna věc je předvolební rétorika a soupeření. Komunikace je v době před voličovým rozhodnutím tradičně podstatně vypjatější, než každodenní práce v zastupitelstvu a starost o to, aby věci fungovaly. Koneckonců se kandidáti musí ve voličových očích nějak odlišit.

Diskutovat by se mělo nad problémy a tím, jaké je nejlepší řešení. To platí dvojnásob, pokud jde o obec nebo chcete-li město. Když přemýšlím nad otázkou, s kým by mohli zvolení kandidáti za ODS spolupracovat v novém zastupitelstvu, záměrně se vyhnu vyjádření blížícího se frázi - s každým, komu záleží na dobré budoucnosti Lomnice. Možná je lepší pohled opačný, tedy s kým by spolupracovat nemohli. Podle mého osobního názoru je odpověď na takovou otázku docela jednoduchá. S tím, kdo nectí podobné hodnoty (svoboda jednotlivce před dohledem moci, úřad jako servisní složka a ne jako gubernátor, starosta jako pomocník lidí a ne jako nejvyšší vládce, selský rozum, zdravé hospodaření, žít s otázkou, co naše nynější konání způsobí v budoucnu, otevřenost, rovný přístup, spolupráce, více naslouchat a méně mluvit, čestné jednání - abych vyjmenoval to nejpodstatnější), s tím kdo se nedokáže přenést přes osobní antipatie ve prospěch celku, s tím, kdo zápecnictví a maloměšťáctví staví před zkušenosti a odvahu je získávat ve světě blízkém i vzdáleném.

Lomnice má, a tady si dovolím použít úvodní slovo z názvu jedné kandidátky, ŠANCI. A tentokrát možná největší za posledních 12 let. Záleží na tom, jestli se pocity kandidátů a jim blízkých lidí shodnou s názorem většiny, která bývá často pomalejší v úsudku, ale o to razantnější, když se konečně rozhodne. Když se to vezme kolem a kolem, tak pokud chceme opravdu změnu, tak spolupracovat nejenom máme, ale musíme.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář