Jdi na obsah Jdi na menu
 


Persona non grata

23. 11. 2010

Lumír Šarman

Internetová encyklopedie Wikipedia, dnes možná nejpoužívanější otevřený zdroj informací, o daném hesle uvádí: doslovně znamená „nevítaná osoba“, jinak jde o termín užívaný zejména v diplomacii. Označuje většinou diplomata, kterého není možné uvěznit ani jinak stíhat, ale kterému lze i bez objasnění důvodů, zakázat vstup či pobyt v zemi. Jde tak o nejvážnější výraz zavržení dané osoby. V nedoplimatické řeči znamená persona non grata, že člověk bude či už byl odeslán do vyhnanství...
   Zdá se mi, že i v dnešní době by mnozí lidé institut vyhnanství přivítali. Mohli by tak, pokud bylsa-pirat.jpg byli v pozici mocných, odesílat své oponenty mimo teritorium, kde žijí, aby je jejich veřejně projevované názory neotravovaly a především, aby nebyly k dispozici lidem kolem nich, kteří si tak svobodně (!!!) mohou vytvářet vlastní názory namísto situace, kdy jim je někdo „nalije“ ve stravitelné podobě do hlavy.
   Když jsem včera udělal výjimku a navštívil místní oranžové stránky, nemohl jsem se ubránit dojmu, že tady něco nehraje. Možná mi vážený čtenáři pomůžeš se vzpomínáním. Kdo ve svých předvolebních materiálech dokola uváděl, že chce změnu a to i (a možná především) změnu atmosféry ve městě? Kdo nechtěl být jako jeho předchůdce? Kdo chtěl spíše spojovat (vždyť jsme malinké městečko) než rozdělovat? Špatně jsem četl, špatně porozuměl, špatně pochopil? Nebo to bylo jenom předvolební heslo a to „jinak“ znamenalo skutečně jinak jenom pro ty, co jdou s námi - tedy jimi?
   Od voleb se snažím psát maximálně neutrálně. Společně s kolegy dopisovateli a dopisovatelkami mícháme „koktejl“ zpráv, názorů, pozvánek a dalších textů, aby si Ty - vážený čtenáři nebo čtenářko, měl co číst. Asi bys nechtěl, abychom do svých textů nevkládali kousek sebe - aby naše texty byly stejně sterilní, jako sdělení tiskové kanceláře.
   Poslední příspěvky na stránkách „čssd“ mě zarazily. Jako by každá zpráva, byť sebenepartněji se dotýkající Romana Bílka, jeho parcely, jeho postu obvodního lékaře, jeho vystupování na zastupitelstvu - uveřejněná na této stránce, byla pokynem pro něj samotného nebo další autory, ať už skutečné nebo poskytující pouze své jméno (aby se stejný autor tolikrát neopakoval) k tomu, aby vyrazili do boje. Aby vypustili slova stejně nenávistná jako jsou bojoví psi, vycvičení a geneticky vyšlechtění pro to, aby necítili bolest a boj se jim tak zdál příjemnou hrou. Jejich slova se mi mají zakousnout do těla, možná do duše. Jejich slova mě možná mají shodit před mými čtenáři, mají přemalovat skutečnosti se mnou spojené, abych už konečně dal pokoj a šel jim z cesty. Neférové míchání dvou věci dohromady - totiž skvělé lékařské reputace a problematické reputace lidské, je těmi autory jako na kolovrátku neustále používáno k utkávání se mými názory. Proč na každou informaci předkládají zastánci výborného lékaře, ale „složitého“ člověka Bílka jenom argumenty z jeho profese? Jiné opravdu tak zoufale chybí?
   Může mě uklidňovat, že stránky „ČSSD“ v poslední době jenom reagují a nic aktivně nevytváří.
   Může mě uklidňovat, že bojovné polemiky se odehrávají vlastně jenom nanečisto - uvnitř oranžového dvorku za vysokou zdí. Do otevřené arény se jim nechce. Proč asi?

   Do Lomnice zatím sice přišla změna, ale z mého pohledu je to změna k horšímu - bohužel. Věřím, že to není stav trvalý a svým oponentům vzkazuji - mám docela výdrž. 

 

 

BlueBoard.cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Persona grata

(Radek Bicek, 23. 11. 2010 20:19)

Rád si přečtu všechny články, ale nikdy jsem neměl potřebu reagovat. Bohužel mě vývoj po volbách začíná zneklidňovat. Předvolební nálady a útoky chápu, ale teď jsou přeci karty rozdány! Nechápu potřeby některých lidí, kteří by mohli být spokojeni a přesto píší útočné a urážející články. Vždyť přeci sami toto chování dříve odsuzovali. Poslední dobou mě po přečtení stránek CSSD mrazí. Rád bych si přečetl na stránkách vítězné strany nějaké novinky. Zprávy o chystaných změnách v Lomnici a nějaké příjemné věci. Bohužel tomu tak není. Zde se mi moc líbí, když pod napsaný článek může čtenář hned reagovat dá se říci, že z "vyššího principu mravního" jde o hrozně příjemnou věc :-).
Pro následné annonymní odpovědi píši předem, že nejsem ani příznivec ODS, CSSD či nezávislých. Já jsem prostě úplně obyčejný člověk z Lomnice, který tu chce mít klid a pohodu. Určitě nejsem hlídací pes demokracie nebo mentor. To odmítám.
PS: Lumíre, ať si říká kdo chce co chce, do Lomnice patříš. Vždyť tu narozdíl od některých osob bydlíš a za práci opozice děkuji. Pro mě je každý,kdo něco dělá a komu není osud Lomnice lhostejný, Persona grata (žádoucí osoba) :-))