Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lomnice má šanci. Bude těch, kteří chtějí změnu, dost?

5. 10. 2010

Lumír Šarman
 

Lomnice nad Lužnicí, 5. října 2010

Pro všechny, kteří vložili své úsilí do starosti o naše městečko v minulosti, i ty, kteří by to rádi udělali v budoucnosti, zesílil tikot pomyslných hodin odměřujících čas do startu - voleb. Dnes „to máme“ za pouhých 9 dní. Patnáctého října přijde většina Lomničáků vhodit svou ideální kandidátku do volební urny v domě s pečovatelskou službou.
Bude většina lidí označovat celé kandidátky nebo si spíše vybere napříč všemi pouze ty „své“ kandidáty? Z hlediska volební matematiky a způsobu, jakým se počítají tzv. podíly určující, kolik mandátů (křesel v zastupitelstvu) to které uskupení získá, je pro volební stranu vždy lepší, dostávají-li hlasy všichni její kandidáti najednou, jenže tenhle fakt asi mnoho voličů nezajímá. Proč taky.
Silným magnetem na získávání hlasů pro celou kandidátku bylo zatím pouze sdružení kolem Karla Zvánovce. Vydrží mu podpora občanů i bez magnetu nejsilnějšího, Romana Bílka?
Letošní volby budou o souboji dvou tendencí. Ta první je na malém městě jako je Lomnice možná zásadní. Je to jakási strnulost, neochota věci měnit, protože „každá změna je změnou k horšímu“, jak praví pravý maloměšťák, který zatuchlost svého přemýšlení ani za nic nevymění za svěží větřík nových nápadů. Hlavně, když to pro něj znamená relativní klid a nebude se muset „angažovat“. Má přece své práce dost. Je jako hovnivál se svou kuličkou trusu valící svůj "poklad" po hraně propasti. "Zatím dobrý, zatím dobrý," říká si.
Druhá tendence, pomalu, ale jistě sílící rok za rokem, je chuť - touha po změně. Lidí u vesel, nálady, kurzu atd. To, jak vše dopadne, ovlivní podle mého i schopnost všech, kteří chtějí věci změnit, v dobrém slova smyslu „nakopnout“ a probudit ty klimbající sousedy, kamarády a známé, aby se probudili. Vysvětlovat jim, že se nemusí bát, že po Karlovi to nikdo nebude dělat tak dobře (nenahraditelných jsou plné hřbitovy..., každý monarcha přesvědčoval poddané, že on je ten nejlepší atd., atd.), že dluhy (i když je má kde kdo) v zásadě až tak normální nejsou, zvlášť ve výši, jakou se může „pochlubit“ Lomnice nad Lužnicí. A dalo by se dlouze pokračovat.
Změna je potřebná - změna je život. Bez změny nás čeká další období couvání, které stávající kormidelníci označují paradoxně za „dohánění“ ztráty minulých let. Abychom nakonec nedohnali doby dávno minulé a Lomnice se nám nerozpadla pod rukama. Co potom řeknou Ti, kteří změnu nepovažovali za potřebnou?
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář