Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jan Němec má snahu situaci kolem diskotéky zvládnout

3. 8. 2010

Lomnice n. L., 3. srpna 2010


Lumír Šarman


Vzhledem k tomu, že se někteří návštěvníci diskotéky Delta v Nádražní ulici chovají tak, jak se chovají, odehrálo se včera na městském úřadě jednání mezi pronajímatelem objektu Janem Němcem, starostou Karlem Zvánovcem a zastupitelem Lumírem Šarmanem.
Starosta uvedl, že i když se to může někomu tak jevit, vandalských činů v Lomnici po zprovoznění Delty celkově nepřibylo. Jen se možná přesunuly s odlehlejších koutů městečka do Nádražní ulice a na další trasu vedoucí „z“ a „do“ diskotéky. Jan Němec vypočítal všechna opatření, která zavedl pro zajištění pořádku, včetně označování nezletilých barevnou páskou na ruce, aby jim nemohl být ani omylem prodán alkohol. V Deltě funguje i najatá bezpečnostní agentura. Bohužel však zatím neplní svou roli bezezbytku. Mládež často přichází do Delty už posilněna a další alkohol nepotřebuje.
Mohlo by se zdát, že hlavním problémem jsou přespolní návštěvníci diskotéky. Zdá se, že tomu tak není. Tito lidé přijedou a pak odjedou vlakem, auty nebo taxíky domů. Lomničtí chodí pěšky a už byli několikrát ve střetu s lidmi bydlícími v okolí. Jan Němec se vše zatím snaží řešit domluvou a zapojením těch největších divochů třeba do úklidu diskotéky s možností si přivydělat. Tahle taktika má, zdá se docela úspěch, i když je zdlouhavější. J. Němec je taky připraven více mluvit s lidmi bydlícími v okolí a hledat vzájemně výhodné řešení.
Karel Zvánovec podotkl, že v Lomnici je to stále o stejných mladých lidech. Mají konkrétní jména a konkrétní historii lumpáren za sebou...  Jedna z možností, která se nabízí, pokud tihle výtečníci neusměrní svou energii jinam, je zveřejnění jejich jmen. Možná se potom chytnou za nos, stejně jako jejich rodiče, navenek vnímaní jako vážení občané Lomnice.
Většina zastupitelů je v tuto chvíli pro instalaci kamerového systému, který by 24 hodin sledoval dění na veřejných prostranstvích. Jeho výhoda je možnost dohledání toho, kdo konkrétně lumpárny páchá. Nevýhodou je „potrestání“ většiny slušných dohledem velkého bratra a možnost zneužití.
Nestrkejme hlavy do písku. Zameťme si nejdříve před vlastním prahem, tedy doma. Pak s koštětem hurá před Deltu a do okolních ulic. Nemáme místní policii a ta státní evidentně nestíhá. Znovu se vrátím k myšlence obecního policajta - městské policie. Jsem přesvědčený, že by to byl dobře investovaný výdaj. Ranní a odpolední pomoc na přechodech, když jdou školní děti do a ze školy. Možnost měřit rychlost na vjezdu do města a pokutovat závodníky - trochu si tak na sebe vydělat. Hlavně však - být vidět a působit zklidňujícím způsobem na okolí. Pokud by šlo o lidi slušné, ochotné nejenom trestat, ale i pomáhat, pak jsem všemi deseti pro. Kamery nebo lidé? Já volím druhou variantu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jan Němec a Delta

(Jana M, 13. 8. 2010 13:25)

Nedávno byl poničen plot u nádražní budovy lidmi,vracejícími se v ranních hodinách z Delty.Policie,po oznámení,co se děje na nádraží,prohlásila,že pokud není ohrožen provoz vlaku,či jinak bráněno výpravčí ve službě,nebudou vyjíždět řešit situaci.Policie má ve znaku:Pomáhat a chránit.Jak výstižné.

Odpověď Janě M

(Vladimír Vácha, 13. 8. 2010 16:18)

Vzhledem k tomu, že jsem měl službu od 07.00 hod. sice až po poškození plotu, tak si dovolím poznamenat, že vše bylo oznámeno až nově nastupující výpravčí po předání služby. Tedy několik hodin po poškození oplocení. Kolegové na místo potom vyjeli. Nevím tedy, kde berete informace o tom, že policie na místo nevyjela. Pokud máte jiné informace tak vše můžeme projednat osobně. Na internetu to nebudu dále řešit. Vladimír Vácha

ISSCB - najatá bezpečnostní služba - reakce

(Petr Kučera, 10. 8. 2010 22:41)

V Deltě funguje i najatá bezpečnostní agentura. Bohužel však zatím neplní svou roli bezezbytku.

rekace:

bezpečnostní agentura může působit pouze na soukromém pozemku (to jest pouze v prostorách objednavatele,tj. uvnitř DELTY), NEMŮŽE tedy zasahovat a řešit problémy v ulici Nádražní (pokud si službu neobjedná město).

nepřesnost

(Lumír Šarman, 5. 8. 2010 15:40)

Taky se omlouvám za nepřesnost. Poslední věta byla až do teď napsána obráceně, než byla myšlena. Ruka byla rychlejší než myšlenka. Jak je z textu asi patrno, dávám přednost policistovi před kamerou a ne naopak (tak zněla původně poslední věta článku. Větu jsem opravil a děkuji paní Novákové za názor. O rozumné kombinaci kamer a místní policie jsem připraven se určitě bavit.

Oprava k příspěvku "Kamery versus lidé?"

(Iva Nováková, 4. 8. 2010 15:21)

Nejednalo se o sobotu 7.8., ale o sobotu 31.7.2010.
Omlouvám se za tuto nepřesnost.

Kamery versus lidé?

(Iva Nováková, 4. 8. 2010 15:17)

Před půlnocí v sobotu 7.8. skákali alkoholem posilnění mladíci po střechách osobních vozů (konkrétně světlemodré Š100 a červené Š120) s pokřiky: "Škodovka je nejlepší!" poblíž mého domu.
Vyšla jsem ven a upozornila je na nevhodnost jejich počínání.
Možná jsem riskovala, stojíc tam proti cca deseti silným mladíkům v šeru pouličního osvětlení sama, ale zachovala bych se tak znovu. Bylo to účinné. Zaslechla jsem sice pár nesouhlasných poznámek k mé osobě, ale vandalskou činnost ukončili, odebrali se směrem do Nádražní ulice.
A jaký z toho vyvozuji závěr?
Člověk "policajt", který se může objevit nečekaně kdykoli a kdekoli, se nedá nahradit kamerovým systémem, neboť ten nám bude vždy monitorovat (sice technicky velmi přesně) jen určité lokality. Takže otázka dle mého nestojí buď kamery nebo lidé. Oba systémy by se měly doplňovat.