Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jaká je nejlepší strategie při volbách?

13. 10. 2010


Lumír Šarman

Systém komunálních voleb je jiný než těch parlamentních. I když se to všude píše a vysvětluje, teprve včera mi došlo, v čem tenhle systém voliče na první pohled klame. Dává jim pocit, že ovlivňují víc, než tomu ve skutečnosti je. Tedy pokud se rozhodnou k výběru napříč všemi kandidátkami.


V čem spočívá onen klam? Budu vše popisovat na příkladu našeho města, kde máme 15-ti členné zastupitelstvo. Někde se píše, že tím pádem vlastně máme jako voliči 15 hlasů (každý). Přesnější se mi zdá charakteristika ze včerejší MF Dnes, tedy že každý máme 1 hlas rozdělený na patnáct dílků. Náš hlas můžeme buď celý dát jedné kandidátce (křížek nahoře u názvu kandidátky) - dáme tak po jednom dílku každému jednomu kandidátovi a strana si započítá 15 přijatých hlasů.


Druhá možnost: křížek u vybrané kandidátky a k tomu si vyberu několik kandidátů z jiných uskupení- pro příklad řekněme, že takových lidí bude 5. To znamená, že vybraná kandidátka ode mě vlastně dostala 10 hlasů a oněch 5 jiných kandidátů po jednom (podle toho i jejich uskupení, která tak posbírají jenom menšinu hlasů).


Třetí možnost: vybírám "napříč" všemi kandidátkami. Tady je největší past. Pokud by tak volili všichni, je bezvýznamná, ale pokud bude mít některá kandidátka podporu jako celek (LKN v uplynulých několika volbách), ostatní na tom budou tratit. Ale zpět k této možnosti. Vzhledem k tomu, jak se přepočítávají hlasy na mandáty (celkový počet hlasů pro kandidátku se postupně dělí čísly od 1 do 15. Pak se výsledky všech stran seřadí /vyšší bere/ a těch prvních 15 výsledků s nevyšší hodnotou znamená i odpověď na otázku, kdo v zastupitelstvu bude) obsadí největší počet křesel v zastupitelstvu to uskupení, které má i nejvyšší počet odevzdaných hlasů.


Z výše uvedeného vyplývá zdánlivě nijak objevný fakt, že na to, aby kandidátka uspěla (dostala své lidi do zastupitelstva) potřebuje co nejvíce hlasů. No a maximum hlasů nasbírá, když je bude sbírat po větším množství - její přívrženci ji budou křížkovat jako celek a "dovyberou" si pár lidí z jiných kandidátek.

Inteligentní volič má snahu vyvažovat a rozdělit svou podporu. Aktuální systém voleb tento přístup spíše potrestá než odmění, protože větší část lidí půjde zřejmě cestou menšího odporu a vybere si (možná ze setrvačnosti) jednu kandidátku. Chceme-li tedy maximálně podpořit lidi, kterým důvěřujeme, nebojme se označit celou kandidátku, případně vybrat (zakřížkovat) ještě několik lidí z jiných kandidátek.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář