Jdi na obsah Jdi na menu
 


Film, který je dobré vidět

13. 11. 2010
 
Hana Otepková, 72 let
 
   Od minulého týdne přemýšlím nad problémy příhraničních oblastí naší země. Před pár dny habermannuv-mlyn.jpgjsem totiž viděla film Habermannův mlýn. Režíroval ho Juraj Herz a jde podle mě o nejlepší film zabývající se problematikou Sudet mezi lety 1933 a 1945, který jsem kdy viděla.
   Film líčí reálné události -  pravdivě. V takových komplikovaných časech jsou dobře vidět skutečné charaktery lidí. Ti nejhorší na obou stranách velmi dobře věděli, ke kterému táboru se přidat.
Narodila jsem se a vyrostla v pohraničí. Vzpomínám si dobu, kdy moji příbuzní museli odejít jen s 50 kilogramy zavazadel. Noví obyvatelé přišli z celé Evropy. Byli to lidé z Rumunska, Maďarska, Polska, Ruska, Slovenska a samozřejmě z Československa. Trvalo jenom pár let, než si ti slušní mezi nimi porozuměli s původními obyvateli německého původu, kteří museli zůstat.
   Podle mne je velmi důležité, aby si mladí lidé připomínali naši minulost, navštívili některý z koncentračních táborů jako například Osvětim či Sachsenhausen nebo se podívali na filmy, jako je Habermannův mlýn. Zdá se mi podstatně zajímavější než některé americké thrillery. Lidé velice rychle zapomínají. „Nejlepším“ příkladem byla naposledy válka v Jugoslávii.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář