Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je to politika?

17. 8. 2010


   Často se sám sebe ptám, co je to vlastně politika, kdo jí vymyslel a proč je většinou tak špinavá? A také - proč ostatní lidi tak zajímá, baví, ale i nebaví a někdy i štve. Asi tu musí být – někdo musí spravovat stát, kraj, město. A lidé jdou do politiky většinou s úmyslem pomáhat svým spoluobčanům. Ale je to tak pokaždé? Někdo možná už předem kalkuluje, že ho čeká skvělé koryto a že od něho odstaví svého protivníka. Že skoupí levné pozemky nebo na úřadě zaměstná celé své příbuzenstvo. To je pak ta nejhorší rovnice politiky.
   Do politiky jdou většinou moudří lidé, především pak lékaři, kteří své posty vyhrané ve volbách přenechávají stranickým kolegům, angažují se inženýři, ale i lidé z obyčejných profesí. A v předvolebním období spolu bojují. Bojují čestně i nečestně. U těch, kteří zvolili nečestný souboj, znamená očernit, pošpinit, znemožnit bodovat a vítězit. Někdo záměrně svým rivalům vytrhává věty z kontextu, aby vyzněly jinak, jiný vytahuje dávno zapomenuté resty z dřívější doby. Na tom ukazuje svou sílu. A dělají to jen proto, aby se dostali tam, kam chtějí. Čestný kandidát musí být hlavně trpělivý a vyrovnaný, aby tento boj vůbec přežil a musí věřit, že vyhraje zdravý rozum.
   Politika je služba lidu. Politika se musí dělat s citem a s láskou. Stranit se úplatkům a nečestnosti. Politika je náročná milenka, se kterou se člověk, který uspěje, musí oženit. A život s ní určitě není jednoduchý. Přesto s ní i já rád tancuji a hledím jí zatím do výstřihu, a ani nevím, jestli jí chci vidět celou ve své nahotě. Přesto mě na ní něco láká, jako každého jiného člověka, který ji sleduje.
   A to je kouzlo politiky.
   
  
Jiří  K o s
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář