Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velikonoční zlozvyky

25. 4. 2022

Jiří   K o s, 16. dubna 2022

easter-g424ec2219_1280.jpg

Zase jsou tu svátky jara – Velikonoce.  Raději nebudu psát o tom, jaké je provázejí tradiční zvyky, protože je všichni důvěrně známe, ale budu psát o tradičních zlozvycích. Takže jsem v názvu této úvahy skutečně neudělal chybu. Ono totiž těch zlozvyků, které lidstvo páchá o Velikonocích, je docela dost.

   Tak například – s pomlázkou by měl chlapec přistupovat k dívce okázale a s koledou na rtech a ne s bojovým křikem urá a mydlit ji tak, až má na půlkách jelita. Zabijačky se přece dělají v zimních měsících.  Anebo polévání osob studenou vodou. Venku ještě není ta správná teplota, při které by měla být dívka vhozená do řeky mezi ledovou tříšť. A není třeba ani žádná konev, stačí když tak nějaká malá symbolická odměrka.  Dost bylo Covidu, takže raději nepokoušejme osud, aby se třeba neobjevila nová mutace Velikonocovid.  A pak známé řehtačky, ty by neměly znít pozdě v noci, když se oslavenci svátků jara posíleni alkoholem vrací z hospody a narušují tak noční klid. Řehtačky by měly přes den jen důstojně nahradit zvony, které odlétly do Říma. A bacha – často sledovat oblohu. Aby Vám třeba na hlavu nespadl nějaký ten vracející se zvon.

   To bylo pro zasmání a teď váženě.  O Velikonocích se opravdu nemá nic přehánět ale ani opomíjet. Každý si je může užít po svém v duchu tradic, ale jaksi úměrně k nastavenému životnímu stylu.   Nabarvit pár vajíček – ty z cibule jsou stejně nejkrásnější, upéci mazanec s rozinkami a piškotového beránka, uplést pomlázku – pohladit s ní galánku, možná ji i trochu polít vodou a zajít do kostela poděkovat Bohu, že za nás trpěl na kříži a neopustil nás, i když neustále dokola pácháme nové hříchy. Pro mě je zapomenout navštívit kostel v této době totiž další lidský zlozvyk. 

Takže spokojené svátky jara zalité slunkem.