Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poslední vlna pandemie?

1. 2. 2022

Lumír Šarman, 25. ledna 2022

worship-g6291972a0_640.jpg

Často uvažujeme o událostech kolem nás, zvlášť těch nepříjemných, ve smyslu „přání otcem myšlenky“. Snažíme se najít vhodnou hypotézu s dobrým koncem, o kterou se můžeme opřít, hledáme naději. Po dvou letech s pandemií není divu, že se to stalo i mně.

   V posledních dnech hlásí hygienické stanice absolutně nejvyšší čísla počtu pozitivně testovaných na přítomnost viru SARS -Cov-2, který způsobuje všem dobře známou nemoc Covid-19. Podobná situace je ve všech zemích kolem a na západ. Mutace s názvem Omicron už nějakým způsobem přišla do každé rodiny.

   Do dnešního dne už Covid-19 prodělalo 2,8 milionu lidí v České republice. Oficiálně. Stejné nebo větší množství lidí neoficiálně. Na komplikace spojené s touto nemocí zemřelo přes 37 tisíc lidí.

   Dříve, když jsme zažívali epidemie „obyčejné“ chřipky, věděli jsme, že nějakou dobu bude spousta lidí doma a bude potřeba trochu improvizovat, aby všechno fungovalo, jak má. Hranice epidemie byla 2000 nemocných na 100000 obyvatel. Teď je podle dostupných údajů kolem 1800. Porovnejme toto číslo se současnou týdenní incidencí (potvrzené případy za posledních 7 dní) spojenou s Covid-19. Za celou ČR je to k dnešku (jen) 1585.

   V předchozích silných vlnách pandemie (začátek roku 2021 a konec roku 2022) rostl s nástupem počtu nakažených i počet lidí v nemocnicích. Teď začíná růst také, ale podstatně pomaleji.

   Z výše uvedeného zatím vyplývá, že Omicron se už hodně blíží klasické chřipkové epidemii, která ještě před současnou pandemií navštěvovala každý rok naše kraje. Teprve budoucí týdny ukážou, nakolik je to tak, a nakolik jsem se nechal jen unést svým optimismem.