Jdi na obsah Jdi na menu
 


Osobnosti spojené s Lomnicí se vyjadřují k válce na Ukrajině

6. 3. 2022

Lumír Šarman, 28. února 2022

Situace posledních dní je velmi dramatická a neznám nikoho, kdo by se jí nezabýval. Požádal jsem některé lomnické osobnosti, aby mi odpověděly na otázku „Jak se díváte na současnou situaci na Ukrajině?“. Odpovědi postupně zveřejňuji.

soldiers-7031831_640.jpg

Miroslav Řepa

Současnou situaci je potřeba vnímat v širších souvislostech, ale dle mého názoru vznikl problém již v roce 2014, kdy proběhla anexe Krymu. Celý západ na tohle zabrání území prakticky nereagoval a ukázal Putinovi, že si může dovolit skoro všechno a nic se nestane. Rozhodně mi není tato situace lhostejná a již jsme podpořili Ukrajinu a její lid a případnou sbírku podpořím i na ZM.

   Každopádně bych si přál, aby se co nejdříve našla cesta k jednacímu stolu, našel se kompromis pro všechny a skončila tahle válka, kde umírají lidé.

Jaroslav Pudil

Sleduji válku na Ukrajině a nestačím se divit, kam až Putin chce dojít a čeho chce dosáhnout. Celosvětová ekonomická krize, jak známo se řeší válkou, jak uvádějí dějiny. Po té nastává ekonomický  růst. Ale v dnešní době, když proti sobě stojí EU, NATO proti mocnosti Ruska a za zády s jadernými hlavicemi. Veškeré vyjednávací rozhovory se nepovedly, což se bralo na lehkou váhu. A tak zfanatizovaný pán mocný chce ukázat jeho sílu. Bohužel přecenil své síly a chybami válečníka a logistickými přehmaty s armádou mladých kluků, kteří nemají zkušenosti a nejsou na tuto válku připraveni. Boj ve městech je partizánská válka a ta svědčí ukrajinským jednotkám bojující za suverénní Ukrajinu a životy obyvatel. I když budou bojovat proti přesile bojové techniky, kterou má Rusko na výši. Protiletadlové kobercové nálety, ale zdevastují města a budou mít ničivé následky. Pokud válku ukončí zavčas, což nepředpokládám, dojde na újmy z obou stran. Nutné je rychlé jednání za účasti obou stran. Samozřejmě by bylo dobré v nějaké režii EU, NATO popř. Japonska, Austrálie. Nepřijetí Ukrajiny do EU, NATO je splnit podmínku a vyhlásit nezávislý a suverénní stát. Bez tohoto ústupku se válka neukončí a pokud vyhraje Putin, nevěřím, že nastolení loutkové vlády bude respektováno. Nevraživost Ukrajiny zůstane.

Je dobře, že Evropa pomáhá, jak může, a přijme uprchlíky, ale to věc dlouhodobě neřeší. Máme tu spoustu pracovníků v průmyslu a stavebnictví. Tito lidé odjeli sami bránit Ukrajinu a své rodiny. Ostatní jen tak nepřijedou a firmy s tím mají potíže. Ukrajinci jsou pracovití, přizpůsobiví, skromní a hlavně vlastenci. Což dokládají v boji.

   Veškeré sankce jsou pro Rusko nezanedbatelné, i když to má důsledky i na nás. Dobré by bylo, aby obyvatelé Ruska šli do ulic a požadovali svrhnutí Putinova režimu. Věřím v řešení špiček, snaze o nastolení míru a lepší zítřky.

Karel Vávře ml.

Válka nemá vítěze, jen poražené a nešťastné na obou stranách. Od začátku je jasné, že konkrétně o Ukrajinu vlastně nikomu nejde. Ta země a její lid, jsou pouze na špatném místě... Rusko chce mít destabilizovanou, demilitarizovanou zónu mezi sebou a NATO. Ukrajina jí pochopitelně nechce být. Ráda by byla pod ochranou NATO. Politické špičky si přeměřují pinďoury, země a lidé trpí a krvácí... 

   Podobných sporů už jsme zažili několik: Korea, Vietnam, Afghánistán, Sýrie... Teď je to jiné, horší. Není to souboj, který se odehrává někde v bezpečné vzdálenosti od obou hlavních protivníků. Už je to boj na domácím hřišti. 

   Putin rozehrál nejvyšší hru. Ukrajina zůstala ve všem sama. NATO se bojí angažovat. Každý odsuzuje, morálně podporuje, ale namočit se nechce... A na to Putin sází. Je to velmi zkušený imperátor v důchodovém věku. Je otázkou, nakolik má ještě zdravý a bystrý rozum, jakou má míru sebereflexe? Velmi brzy vytáhl kartu nejvyšší – aktivaci a otevřenou hrozbu jaderného útoku. Blafuje? Zešílel?

   Kde je pravda? Kdo je agresor a kdo brání svou zem? O co vlastně ruskému carovi jde? Tvrdí, že o bezpečnost svého impéria. Nebo jde o jeho expanzi? Je v pozici Hitlera v období Mnichovské dohody a protektorátu? Nebo brání svou zem proti rozpínajícímu se NATO? Dal první ránu a tím se pasoval do role agresora.

   Jedno je jisté – krev na obou stranách má tu samou barvu....