Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je prospěšné na válce na Ukrajině?

20. 3. 2022

Lumír Šarman, 13. března 2022

Jsem si vědom toho, že už samotný titulek dnešního příspěvku může mnoho lidí rozčílit. Přesto jdu do rizika a rád bych se zamyslel nad několika prospěšnými aspekty tragédie, která probíhá na východ od nás.

   18. den už trvá válka na Ukrajině. Hlavní téma zpravodajství seriózních médií je tím pádem určeno, a pro většinu lidí nastala fáze informačního nasycení. Pro udržení psychického zdraví není možné se den co den intenzivně vystavovat negativním informacím. Někdo tak už vypnul příjem zpráv z bojiště a zajišťuje si duševní detox. Jiný se rozhodl pro menší dávky aktualit namísto neustálého kontrolování změny situace. Další lidé intenzivně pomáhají v oblastech, kde jim to jejich možnosti a svědomí dovolují.

ukraine-7047830_640.jpg

   Když přijdou věci, které nás mnohonásobně přesahují, cítíme se zaskočeni. Emocionálně reagujeme „útokem“ nebo „útěkem“. Útok může být verbální – zlobíme se, nadáváme, rozbíjíme věci, pereme se s těmi, kteří mají jiný názor. Útěk může mít podobu defenzívy – stažení se ze světa, který je zlý, a ve kterém má jednotlivec nakonec jen hodně malou sílu. Emoce jsou fajn rádci. Rozum je lepší v tom, že dokáže nabídnou konkrétnější odpověď.

   Co můžu udělat proti válce na Ukrajině? Proti Putinovi? Jak mám pomoci válečným uprchlíkům? Jak se mám srovnat s dalšími změnami, které na mě útočí? Cena plné nádrže od auta je každý den vyšší, v obchodě platíme víc a kdo ví, jestli na podzim bude dost plynu a jestli se nevrátí Covid-19. Co si s tím vším máme počít?

   Nejhorší smrt je z vyděšení. Emoce nás mohou zahnat do kouta, ve kterém nevidíme východiska a jenom se tam choulíme a čekáme na další ránu. Vezměme místo toho rozum do hrsti a podívejme se na kontext – souvislosti. Při vší té hrůze situace na Ukrajině běží život pořád dál. Dříve naprosto nepředstavitelný nápor uprchlíků zatím skvěle zvládáme. Putinova vojska zdaleka nezvítězila. Rusko drtí sankce (Víte, že průměrný Rus teď vydělává v přepočtu jenom 6 ticích korun za měsíc?!). Při placení za tankování nebo v obchodě si sice postěžujeme, jak je to „hrozné“, ale skutečná hrůza to není ani náhodou. Tu mají na Ukrajině. 

   V roce 2012 byla průměrná mzda v našem státě 25 tisíc korun. Benzin stál 36,70 a nafta o třicetník méně. Zkuste si rychlý propočet: průměrná mzda je teď kolem 40 tisíc a litr benzinu stojí 49 korun. V roce 2012 jste si za průměrnou mzdu koupili 681 litrů naturalu, teď si jich  koupíte 816! Paradoxně je tak cena benzinu v poměru k tomu, kolik vyděláváme, skoro o 20% nižší...

   Zkusme se podívat na to dobré, co nám konflikt na Ukrajině přinesl a ještě přinese. Je to minimálně stejně dlouhá řada položek jako ta, ve které jsou věci strašné nebo minimálně nepříjemné. Krize je vždycky šance. Záleží na nás, jestli tuhle šanci využijeme ve svůj prospěch.