Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tohle už by mělo vyjít

12. 3. 2021

Lumír Šarman, 4. března 2021

  freedom-1886402_640.jpg

V Lomnici nad Lužnicích bylo podle oficiálních údajů ke 2. březnu 25 nemocných s Covid-19 (zdroj: Novinky.cz a MZČR). V Lužnici měli nemocných 6, v Kleci 2, ve Smržově, Záblatí, Ponědraži a Ponědrážce žádného. To nevypadá na první pohled jako pohroma. Celková čísla za republiku však vzbuzují úplně opačný dojem a nemá smysl je tu rekapitulovat, protože je všichni známe.

   Poslední opatření, ke kterým vláda (konečně!!) sáhla, sice stále svou razancí neuspokojují některé odborníky, přesto jde o dosud nejkomplexnější pokus o zvládnutí pandemické situace. Konečně se více kontroluje a postihuje nedodržování opatření. Konečně přišla opatření i do firem – nemožnost společného stravování na jednom místě, povinné respirátory a testování. Když přidáme dorovnání nemocenské (bude brzy schváleno) tak, aby lidé neměli důvod nezůstávat doma v karanténě, a testování i ve státních firmách a úřadech, vypadá to nadějně.

   Čísla pravděpodobně ještě nějakou dobu porostou – sklízíme plody předchozích týdnů. Nemocnice jsou často v kritickém stavu naplněnosti a odkládají běžnou péči. Potrvá pravděpodobně dva týdny, než se trend zlomí. Pokud se však tak, jako před Vánoci, vláda nezblázní a rychle nerozvolní přijatá opatření, je velice pravděpodobné, že v druhé polovině března už budou čísla relativně rychle klesat.

   Kombinace: opatření + očkování + příchod jarního počasí by mohla dále urychlit návrat ke zdravějšímu Česku. Ke 3. březnu (zdroj: MZČR) bylo kompletně naočkováno 251.150 lidí. První dávku dostalo dalších 483.972 lidí. V březnu a dubnu výrazně zrychlí dodávky vakcín a čísla by se tak měla docela rychle znásobit.

  Zapomeňme teď na hledání viníků a frustraci z toho, že patříme k nejhorším na světe ve zvládání pandemie. Soustřeďme se na to, co je potřeba rozumně dodržovat, testujme se, pokud cítíme příznaky a udržujme se ve formě. Konec se blíží. To, jak rychle přijde, máme hodně ve vlastních rukou.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář