Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svoboda nebo nezodpovědnost?

29. 9. 2021

Lumír Šarman, 25. srpna 2021

Poslední týdny míjím na vratech jednoho domu plakát Volného bloku, který mě vyprovokoval k úvaze o svobodě a zodpovědnosti. Text plakátu je emotivně zabarvený a používá dvě slova spojená s hodnotami, které většina obyvatel západního světa uznává. První z nich je ukrást. Krást se nemá – říká jedno z deseti křesťanských přikázání. Kdo krade, dělá jednoznačně něco špatného a my bychom se proti této špatnosti měli bránit. To je naprosto logická úvaha. Jenže na zmíněném plakátu dostává logika na frak, protože míchá hrušky s jablky. Nekrade tu člověk, ale instituce, kterou si všichni platíme, aby se o nás starala – náš stát. Do jeho povinností patří i postarat se o naše zdraví, takže když nám doporučuje, abychom se nechali očkovat proti epidemicky se šířící nemoci, nekrade. Spíš nám nabízí ochranu.

plakat-proti-ocku-vb.jpg

   Druhé slovo na plakátu je svoboda. Na myšlence svobody vznikaly od konce osmnáctého století spolky i státy. Nejstarší se jmenuje USA. Chápat svobodu, jenom jako možnost žít a chovat se svobodně bez ohledu na své okolí, nejde. Všichni to známe od dětství. Svoboda jednoho končí tam, kde narušuje svobodu druhého. Svoboda má také svou sestru – zodpovědnost. Svoboda bez zodpovědnosti je čiré sobectví nebo, když budeme laskaví, ignorantství – neznalost.

   Když tvůrci plakátku Volného bloku tvořili své sdělení, možná zapomněli na pravý význam slov, který použili. V horším případě záměrně manipulují ty, kteří jejich trik se dvěma důležitými slovy – krást a svoboda, neprokouknou. Nenechme si tedy ukrást naši zodpovědnost a nebuďme pod rouškou svobody sobečtí k těm, které můžeme ohrozit.