Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proměnlivý, nejistý a složitý vět, ve kterém je těžké se orientovat?

28. 12. 2021

Lumír Šarman, 21. prosince 2021

Můj táta mi říkával, že změna je život. Trvalo dlouho, než jsem tuhle jeho moudrost pochopil. Když skončila takzvaná studená válka, na přelomu tisíciletí, zamýšleli se stratégové americké armády nad tím, jak popsat svět, ve kterém – po rozpadu Sovětského svazu – zůstala na určitou dobu jenom jedna světová supervelmoc, USA. Výsledkem byl pojem VUCA svět z anglického Volatility – proměnlivost, Uncertainity – nejistota, Complexity – složitost a Ambiguity – dvojznačnost. 

geometry-2520247_1280.jpg 

   Uplynulo dvacet let a my všichni prožíváme VUCA svět naplno. Klíčová otázka zní: můžeme s tím něco udělat? Můžeme odstranit proměnlivost, nejistotu, složitost a nejednoznačnost z mnoha událostí kolem nás? Odpověď americké armády vyplývající z jejího modelu VUCA zněla: n e m ů ž e m e.

   To, co můžeme udělat, je takový svět akceptovat. Nečekat, že se někdy vrátí staré dobré časy. Dobré časy určitě zase přijdou, jedno je však jisté – budou to nové dobré časy. Máme svobodu volit si svou odezvu na věci, které se kolem nás dějí. Nejsme něčí loutky. V životě toho opravdu musíme jenom málo, ostatní si volíme. Často je to náročné, a proto se radši schováme za slova jako „nemůžu“, „nejde to“ nebo „musím“ a jdeme s proudem. Postěžujeme si, zanadáváme. Uleví se nám, ale na podstatě měnícího se světa tím nic nezměníme.

   I když se mění svět kolem nás, my můžeme mít něco, co se nemění – své pevné jádro. Vědět, proč jsme na světě, pro koho a pro co. Znát své zásady a být jim věrní. Investovat do svých vztahů, protože ty nás podrží, když jde do tuhého. A hlavně se nebát něčeho, co je tu s námi od nepaměti, jen jsme na to možná ve své pýše zapomněli – že změna k životu patří jako pěna k dobrému pivu nebo jako knedlík ke svíčkové. Ten, kdo pochopí, že každá změna s sebou přináší také příležitost, kterou můžeme využít, přežije i ve VUCA světě. A bude ho to dokonce bavit. Ten, kdo se zabarikáduje ve své současném status quo a změnu odmítne, nebude na sobě pracovat a přizpůsobovat se tak měnícímu se světu, by si měl uvědomit, že evoluce je nemilosrdná. „Přežití“ a úspěch nejsou zaručené. Rozhodnutí je na každém z nás.