Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pár myšlenek k volbám

11. 10. 2021

Pár myšlenek k volbám

Lumír Šarman, 29. září 2021

Za týden nás opět čeká příležitost naplno využít své občanské svobody a zároveň odpovědnosti a vybrat si z nabízených kandidátů ty své, kteří pak – bude-li podobně volit dostatečný počet lidí – zasednou v nové poslanecké sněmovně. Rád bych s vámi sdílel pár myšlenek týkajících se voleb.

change-2850274_640.jpg

   Myšlenka 1.: volit je zodpovědné. Z toho logicky plyne i opak. Nevolit je nezodpovědné. Argumenty typu „co zmůže jeden hlas“ jsou liché. To samé si může říkat jedna kapka v moři, a přitom je na první pohled patrná jeho mohutnost a síla. Zodpovědnost je náročná, na rozdíl od nezodpovědnosti, která si vystačí s líným odmítáním. Zodpovědné je neskočit každému kandidátovi na špek a sbírat si dostatek ověřených informací pro konečné rozhodování.

   Myšlenka 2.: Jen v ideálním světě najdeme ideálního kandidáta, stranu nebo koalici. Ani ten nám nejmilejší člověk na světě není ideální a některé jeho stránky nemáme v oblibě nebo je rovnou nesnášíme. Představovat si, že se na 100 % najdeme v nějakém kandidátovi je čirá naivita. Vždy jde o výběr té nejlepší dostupné varianty.

   Myšlenka 3.: Rozhodujeme o delším období. Jedním z důvodů úspěchu současné Číny je její schopnost uvažovat v dekádách a delších obdobích. Postupujme stejně při volbě vhodné strany. Slibuje všechno hned a bezbolestně? Pak to asi nebude dlouho udržitelné, protože takhle zkrátka život nefunguje. Bez práce nejsou koláče a pýcha předchází pád.

   Myšlenka 4.: Pozor na ty, kteří si spletli politiku se živností a využívají nevědomosti svých voličů. Ti jim přes své hlasy slouží coby platící zákazníci. Své by o tom mohl, kdyby chtěl, zasvěceně povyprávět Tomio Okamura a další političtí podnikatelé.

   Myšlenka 5.: Nenechme se koupit. Dobře se poslouchá, když vám někdo slibuje víc peněz za nic a zdůvodňuje to například inflací. Pokud by vám ty peníze dával z vlastní kapsy, ať si tak klidně činí. Pokud si je však půjčuje a zatíná pomyslnou sekyru do futra s názvem NAŠE BUDOUCNOST, pozor na něj. To pak není politik, to je hazardér. Doma by to určitě neudělal, ale z cizího, jak známo, krev neteče.

   Držím nám všem palce, abychom si vybrali odpovědné zástupce, kteří myslí na budoucnost, dokáží spolu mluvit a ve finále se na důležitých věcech i domluvit.