Jdi na obsah Jdi na menu
 


Očkovat se nebo ne? To je oč tu běží

4. 2. 2021

Lumír Šarman, 19. ledna 2021

Když se po Vánocích dostaly do republiky první vakcíny od firmy Pfizer-BioNTech, pro mnoho lidí to znamenalo závan naděje. Naděje, že dlouhé a smutné období s pandemií se chýlí ke konci. Začalo se očkovat a do této chvíle je v naší zemi naočkováno něco přes sto tisíc lidí, tedy zhruba jedno procento populace. Zbývá tedy ještě proočkovat asi 65 % obyvatelstva, abychom podle odborníků získali kolektivní imunitu.

   Podle současných výhledů potrvá akce očkování po větší část tohoto roku. Klíčové nakonec bude, kolik z nás Čechů a Moravanů si nechá dobrovolně vpíchnout vakcínu. Jak o tom uvažujete vy? Patříte k zastáncům očkování nebo k jeho odpůrcům?

vaccination-5868322_640.jpg

   Společnost PAQ Research se na počátku prosince ptala reprezentativního vzorku obyvatel naší republiky. Polovina respondentů souhlasila s bezplatným očkováním. Druhá polovina se očkovat nechystala. Hlavním argumentem druhé skupiny byly možné negativní vedlejší účinky vakcíny. Ostatní průzkumy veřejného mínění přinesly podobná čísla.

   Odpůrci očkování uvádí jako hlavní argument proti novým vakcínám fakt, že jejich vývoj trval příliš krátkou dobu. Pomíjejí, že vývoj tzv. RNA vakcín už ve světě běží dvě desetiletí a díky celosvětové potřebě, tlaku vlád a zajištěnému financování se minulý rok podařilo najít vakcínu vhodnou právě proti současnému koronaviru. Selský rozum je tu špatným rádcem. Kolik z nás má dobrou odbornou představu o celém procesu vývoje a aplikace nových vakcín?

   Nezbývá než důvěřovat organizacím, které mají povolování nových léků na starosti. V EU je to Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). V každé evropské zemi pak ještě existuje zvláštní úřad, který se zabývá stejnou agendou. EMA doposud schválila pro EU dvě vakcíny, o třetí rozhodne na konci ledna. Zůstávat i přes schválení nových vakcín na straně odpůrců očkování a nemít proto závažné zdravotní důvody, považuji za sobecké a nezodpovědné vůči ostatním obyvatelům naší země.

   Zajímalo mě, jak se na očkování dívají některé lomnické osobnosti. Přináším tu jejich neupravené odpovědi:

 

Jana Mlnaříková, ředitelka Základní a mateřské školy

Hned na počátku musím sdělit, že nejsem sama o očkování dosud rozhodnuta. Tak jako asi všichni naslouchám informacím z obou stran. Vnímám každodenní tíživou situaci pracovníků v nemocnicích a obdivuju jejich nasazení. Chybí mi určitě volnost pohybu, běžný život školy, setkávání se s přáteli. Na druhé straně, jako snad každý člověk, jsem ostražitá před neznámým, nevyzkoušeným. Máme štěstí, že žijeme v demokratické společnosti, tedy budeme mít právo volby. Je to zodpovědnost za svůj život, za životy ostatních. A snad nenastane doba "cejchování", že někteří jsou "jiní".  V tom nás snad historie poučila.  Očkování proti nemoci Covid 19 neberu na lehkou váhu a podobně jako pan premiér také já se podřídím doporučení svého praktického lékaře.

 

Petr Baštýř, starosta města

Je věcí každého, jak se k tomuto problému postaví. Já za sebe mohu říci, že očkování proti Covidu-19 je v současné chvíli nejlepší řešení, pokud se chceme co nejdříve vrátit k věcem na které jsme byli zvyklí. A pokud jde o mne, jak to bude možné nechám se samozřejmě hned naočkovat.

 

Vladimír Vácha, policista a bývalý místostarosta města:

Podle mne asi jiná cesta, než očkování nepomůže. I mně umřel strýc s covidem. Protože se v práci setkávám s mnoha lidmi a hrozí tedy zvýšené riziko nákazy, tak už jsem se na očkování přihlásil. (Policisté jsou na žebříčku očkování na vyšším stupni než běžný, zdravý občan.)

 

Petr Šafář, grafik a bývalý místostarosta města:

Očkování beru v současné době jako jediné možné východisko k návratu k normálnímu životu. Sám se nechám naočkovat a věřím, že mě ochrání od vážného průběhu této nemoci.

 

Karel Zvánovec, bývalý starosta města

Již delší dobu žijeme v pandemii COVID 19. Jako veřejnost jsme ohledně této pandemii informováni různými více či méně objektivními názory. Vyjadřují se skuteční odborní lékaři, bohužel lékaři s jinou odborností, politici, media, a pak plejáda všeználků lajků, kteří rozumí všemu.

   Koranavirus celkem jasně ukázal bez ohledu na míru bohatství, rozvinuté a vyspělé společnosti, jak jsme jako lidé zranitelní všichni.

   Není mým cílem kázat zde moudra, pouze vyslovuji svůj názor a respektuji názor jiný, i když s ním nesouhlasím.

   Snažíme se s rodinou respektovat přijatá opatření, tak, abychom neohrozili své zdraví a zdraví ostatních.

   Proto nesouhlasím s rádoby odborníky, ale také s některými politiky a tzv. celebritami, kteří, jak se mi jeví z jejich vyjádření, že hájí především své osobní zájmy, nebo shání politické body. Vytvářejí tak ve společnosti pocit nedůvěry k přijatým opatřením a snahu o rozdělení společnosti.

   V žádném případě neupírám nikomu právo na svobodné vyjádření či názor. Ale jestliže již zmíněné skupiny či jednotlivci ve vztahu k pandemii zpochybňují přijatá opatření a vyzývají k občanské neposlušnosti pod záštitou svobody a demokracie ohrožují tím zdraví širokých vrstev společnosti.

   Když se potkáváme při různých příležitostech, výročí apod. si nejvíce ze všeho  vzájemně přejeme pevné zdraví. Právě vystupování těchto skupin a jednotlivců  mi připadá, že upřednostňují své osobní zájmy a ambice na úkor toho  nejdražšího co máme – zdraví. Schází pokora a ohleduplnost.

   V této složité době právě potřebujeme vzájemnou ohleduplnost, vzájemnou pomoc a důvěru, více optimismu a rozumných řešení. Nesmíme propadat strachu, panice a beznaději.

   Začala vakcinace nejrizikovějších skupin a postupně bude pokračovat a věřím, že se nakonec dostane na všechny zájemce. V současné době je to jediná šance spolu s přijatými opatřeními maximálně omezit šíření této pandemie. Je to také otázka odpovědného přístupu nás všech.