Jdi na obsah Jdi na menu
 


Očkování, očkování, očkování…

25. 8. 2021

Kateřina Orlová, 1. srpna 2021

Skloňuje se v souvislosti s nemocí COVID-19 snad ve všech pádech a všechny informace a komentáře už nám možná lezou z nosu, uší, očí, protože jich už máme plnou hlavu. Kdo se nechce nechat očkovat, má v tom jasno, té druhé části lidstva, která dobrovolně očkování podstupuje, argumenty těch prvních moc hlava nebere.

   Za prudký nárůst počtu obyvatel planety, zlepšení zdravotního stavu lidstva, likvidaci některých nemocí nebo razantní snížení jejich výskytu a prodloužení střední délky života ve druhé půlce 20. století vděčíme vedle zlepšujících se hygienických podmínek, používání antibiotik a technologiím velkou měrou také očkování. Masové očkování začalo zachraňovat mladé životy, děti přestaly umírat. Stal se zázrak.

   Velkými zastánci očkování obecně jsou dětští lékaři, jimž díky němu ubývají nebo spíš úplně mizí těžké stavy postihující jejich malé pacienty. Já nejsem bezvýhradnou zastánkyní tendence očkovat všechny proti všemu, doma včetně dětí se řídíme jen základním očkovacím kalendářem. Proti kovidu je ale všech osm dospělých členů nejbližší rodiny očkováno. Naší motivací není jen vlastní ochrana a prevence a možnost volnějšího pohybu, ale především možnost podílet se aspoň trochu na ochraně celé společnosti, na prevenci lockdownů, zákazů setkávání se, zákazů prezenční výuky, zákazů pracovat, na prevenci přeplněných nemocnic. Chceme žít bez kovidu, aby všichni žili bez kovidu. Svobodně jsme se rozhodli pro zodpovědnost.

   Že může v dnešní době můj blízký nebo i vzdálený člověk zemřít na infekční onemocnění, to mi připadá děsivé, na to nejsem zvyklá, to je přece absurdní, nesmyslné. Myslím přitom se smutkem i na naše spoluobčany z Lomnice, na něž koronavirus udeřil smrtelnou silou. Je bezprecedentní výsadou současného historického období, že člověk dokázal tak rychle nasadit protizbraň, protilék. Máme vakcínu, která dokáže zachraňovat životy. Ano, má nežádoucí účinky, jako každý účinný lék – pokud lék nemá vedlejší či přímo nežádoucí účinky, nemůže být účinný. A účinnost vždy převažuje.