Jdi na obsah Jdi na menu
 


Musíme to ještě vydržet

17. 2. 2021

Lumír Šarman, 28. ledna 2021

Už je to dlouhé. Někteří lidé dávají nepokrytě najevo, že mají pandemie a různých regulací, které jsme zavedli na obranu proti ní, plné zuby. Bývalý prezident Klaus řeční na Staroměstském náměstí o útoku na naši svobodu. Pak v DVTV řekne, že bát se Covidu-19 je srabácké. Iniciativa Chcípl pes vyzývá provozovatele barů a restaurací k tomu, aby nerespektovali zákaz provozu mimo okénkový výdej. Poslanec Lubomír Flákanec, pardon Volný z SPD ostentativně nenosí roušku v parlamentu ani jinde…

chain-1662735_640.jpg

   Poslouchám teď na českém rozhlase knihu Deník z Wu-chanu od čínské spisovatelky Fang Fang. Wu-chan je velký skoro jako naše celá republika a stal se epicentrem epidemie Covid-19 právě před rokem. Čínské úřady město a okolí uzavřely do přísné karantény na 76 dnů. Skoro nikdo nesměl vycházet z domu. I když to muselo být velice otravné, stačily ty dva a půl měsíce k tomu, aby měli obyvatelé provincie pokoj od nejhorších opatření. A mají ho dodnes. Do teď má celá Čína pouze 89.272 případů Covid-19 a 4.636 zemřelých. Poslední dny přibývá denně v téhle miliardové zemi jen kolem stovky případů.

   My se tady s pandemií potýkáme víc jak deset měsíců, nemocných za celou dobu máme už k milionu a zemřelých k 16 tisícům. Čísla nově diagnostikovaných nerostou, ale ani nijak výrazně neklesají. Očkování drhne. Vláda neuvažuje o uvolnění opatření – naopak. A konec toho marasmu vidí už jen optimisté.

   Hodně lidí je postiženo materiálně. Nemohou pracovat a vydělávat. Zajištění základní potřeb je přitom klíčovou podmínkou pohody člověka a jeho rodiny.

    Hodně lidí je unavených a naštvaných z toho, že to nekončí…

    V této době je více než kdy jindy potřeba si vzájemné pomoci, i kdyby šlo jen o vyslechnutí a psychickou podporu.

    Zkušenosti z Asie, kde se lidé odedávna snáze identifikují s příkazy státu, ukazují, že jinak než kázní a výdrží pandemii nezkrotíme. Kázeň přitom znamená na prvním místě starat se o své zdraví, posilovat imunitu. Hýbat se a rozumně stravovat. Doplňovat vitaminy, zejména D3 teď, když je slunce daleko. Falešná svoboda, po které Klaus a jiní volají je svobodou nezodpovědnou, a tudíž sama sebe popírající.

    Musíme to prostě ještě nějaký čas vydržet. Jak dlouho? Dokud to neskončí. Zvládneme to.