Jdi na obsah Jdi na menu
 


Moje babička a Dominik Feri

23. 8. 2021

Lumír Šarman, 30. května 2021

Dneska by mojí babičce bylo 105 let. I po více jak čtvrtstoletí času, kdy tu s námi není, vzpomínám na její laskavost ahands-2066551_640.jpg kuchařské umění. Vzpomínám, jak jsme se po revoluci dívali skoro každý večer společně na televizi a glosovali obsah pořadů i herecké výkony. Babiččiny hlášky jako „Ten hraje!“ nebo „Pěkně si to poskládal!“ mám vryty do paměti a občas je sám používám. Dalo by se říct, že moje babička Marie byla obyčejná žena. Celý život pracovala v dělnických profesích. Naposledy v Lomnickém Jipru, kam jsem za ní jako malý kluk chodil a díval se, jak zkušeně zaplétá proutí to tvaru košíku. Po odchodu do důchodu pečovala babička o mého dědu, byla k dispozici nám vnoučatům a vytrvale a ráda diskutovala se svými kamarádkami. Nejlepší kamarádkou byla sousedka od vedle, paní Bicková. Babička věděla, co se v Lomnici šustlo, kdo je s kým příbuzný, kdo koho naštval, kde se narodil nový potomek, kde proběhla (nebo proběhne) svatba i proč se ten který pár rozvádí. Dělal jsem si z babičky a jejích kamarádek legraci. Říkal jsem jim místní FBI. A víte, co je zvláštní? Že babičku stále vnímám jako někoho, kdo tu se mnou pořád je. Je ve mně a část z ní tedy pořád žije, dokud žiju já. Tak tedy všechno nejlepší babi!

   Dominik Feri byl nadějný mladý politik, který oslovil statisíce mladých lidí, protože zosobňoval naději. Naději, že se politika dáferi-dominik.png dělat jinak, a že má odpovědi i pro generaci těch, kterým je kolem dvaceti. Dominik Feri byl nepřehlédnutelný. Díky africkým předkům z otcovy strany má snědou pleť a afro kštici. Navíc je inteligentní, o čemž svědčí nedávno získaný titul doktora práv. Dominik Feri byl už dlouho aktivní ve veřejném životě. Jak uvádí česká Wikipedie, v roce 2014 se stal nejmladším radním v Česku a v roce 2017 nejmladším poslancem České republiky v historii. Mezi lety 2015 a 2021 byl členem TOP 09 a v lednu 2021 byl zvolen místopředsedou jejího poslaneckého klubu. Dvacátého pátého května 2021 však Dominik Feri v politice na nějakou dobu skončil. Zdá se, že při všech svých kladech a veřejné práci opomněl jednu dost podstatnou věc: citlivé chování k ženám. Existuje mnoho potvrzených svědectví, že „když to na něj přišlo“, byl docela umíněný až neurvalý a své si často získal i přes nesouhlas druhé strany.

   Tak nevím, babičku jsem znal velice dobře, poslední roky jejího života jsme spolu trávili hodně času. S Dominikem Ferim jsem se občas setkal přes jeho mediální výstupy nebo v poznámce svých dětí. Přál bych generaci dvacátníků, aby jim idoly příliš často nepadaly, tak jako Feri. Přál bych nám všem, aby slušnost byla v politice na prvním místě a pak teprve všechno ostatní. Nejvíc ze všeho bych každému přál babičku, jakou jsem měl sám.