Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kde je Covid-19 není chřipka?

17. 2. 2021

Lumír Šarman, 4. února 2021

Všechno zlé je k něčemu dobré, říkávala babička. A říkám si to i já. Na každé špatné věci je možné najít nějaká pozitivní aspekt. Když přestane fungovat televize, máme najednou čas si číst nebo povídat. Příchod deště uprostřed léta nás zase může místo na pláž nasměrovat do krásného zámku nebo zajímavého muzea.

winter-landscape-636634_640.jpg  

Už víc jak rok je tu s námi nemoc způsobená virem z rodu chřipkových. Globální pandemie má jistě mnoho nemilých dopadů na naše životy. Napadl mě před pár dny jeden možný pozitivní a trochu jsem zapátral v otevřených zdrojích.

   Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje uvedla ve své zprávě ze 7. února 2020: „V Jihočeském kraji trvá třetím týdnem chřipková epidemie. Výskyt akutních respiračních infekcí (ARI) a chřipce podobných onemocnění (ILI) je stále vysoko nad epidemickým prahem. V právě končícím 6. kalendářním týdnu byla nemocnost v regionu 2023 případů na sto tisíc obyvatel regionu a ve srovnání s minulým týdnem poklesla o 8,5 procenta.“

   Pro srovnání – aktuálně je Covid-19 pozitivních 336 osob na sto tisíc obyvatel v okrese Jindřichův Hradec a 267 v okrese České Budějovice. Jednoduchý propočet tedy nabízí závěr, že chřipková epidemie ještě před rokem zasáhla náš kraj s několikanásobně větší silou než současná pandemie. Mluvíme o počtu nemocných. Jiná matematika nastupuje, pokud jde o procento pacientů s komplikacemi a tím nejhorším průběhem nemoci – úmrtím. Tam Covid-19 neslavně vítězí.

   Pražská hygienická stanice uvedla na svých stránkách 22. ledna, že: „aktuálně v Praze registruje několikanásobný pokles nemocnosti akutními respiračními infekcemi (ARI), mezi které patří také chřipka, než tomu bylo v letech předchozích. I přesto, že zpravidla začátkem ledna dochází k výraznému vzestupu nemocnosti, s maximem případů obvykle někde v období února – března, v letošní sezóně tento trend zatím nenastal. Je otázkou, zda vůbec nastane.“

   Mohli bychom si tedy říct, že když už se moříme s pandemií, minula nás, zdá se, aspoň chřipka. A to není zas tak málo.