Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se z nás všech stali surfaři

19. 1. 2021

Lumír Šarman, 8. ledna 2021

Kdyby nám všem bylo kolem dvaceti, měli bychom postaráno o přísun peněz na živobytí, neměli ještě rodinu a jediné, co by nás zajímalo, by bylo užívat si života, možná bychom se na čas odstěhovali na Havaj a naučili se surfovat.

beach-1630540_640.jpg

   Havajské ostrovy, ztracené v širých vodách Tichého oceánu nabízejí pro surfing ideální podmínky. Teplé klima a dostatek velkých vln, na které lze při dostatku umu posadit surfařské prkno a pak zažít jízdu uprostřed přírodního živlu! Adrenalin se míchá s radostí, tělo sílí a raduje se z fyzické aktivity. Mnozí lidé tomuto opojnému koktejlu propadnou na dlouho. Nicméně jenom zlomek surfařů u tohoto sportu zůstane, natožpak, aby se jím bylo schopno uživit.

   Aniž by se nás v březnu roku 2020 někdo ptal, udělal z nás všech surfaře. Nejeli jsme na Havaj. Stačilo zůstat doma. Místo vln Tichého oceánu přišel oceán s netradičním názvem „Covid-19“, který se rozlil po všech pevninách našeho světa. Nezbylo než se začít učit surfovat. Co také jiného, když je všude po kolena vody? A jak už je v našem kraji zvykem, chtěli jsme být zase jednou papežštější než papež. Vzali jsme to od podlahy. Vyráběli si vlastní prkna a za krátko jsme přicházející první vlnu covidovského oceánu zkrotili. Pochválili jsme se sami, pochválil nás i svět a pak jsme plni uspokojení vyrazili na zaslouženou letní dovolenou.

   Když s koncem léta stoupla hladina pandemického oceánu až k výši pasu, chlácholili jsme se, že takoví borci, jako my, nemusí přece hned hysterčit. „To dáme, až bude potřeba. Zatím je čas,“ zněl hlas lidu, kterému nejvyšší náčelník surfařského svazu pozorně naslouchal a uposlechl ho. Také pro to, že se brzy měly konat volby, ve kterých měl svá želízka v ohni. A tak zatímco jiné národy pečlivě oblékaly neopreny a upravovaly svá prkna na větší nápor vody, Češi byli v klidu. Jenže druhá vlna trestala nemilosrdně všechny, kteří podcenili přípravu a zaspali na startu. Z premiantů jsme se stali propadlíky a hodně našich lidí utonulo v oceánu, ze kterého jsme měli legraci.

   Přišly Vánoce a nejvyšší náčelník si řekl: „Chléb a hry fungovaly za starého Říma, tak proč by nefungovaly i teď? Dvoje volby jsme projeli, preference nám klesají, další klíčové volby se neúprosně blíží, takže vlny nevlny, všichni dolů z prken, nakupovat a slavit!“

surfing-2134595_640.jpg

   Následky náčelníkova rozhodnutí teď pociťujeme všichni. Ať chceme nebo nechceme, zase surfujeme. Třetí vlna je zatím nejmohutnější. Řada lidí tone a řada lidí utone. Na trh přišlo nové prkno – očkovací. Jde zatím o podpultovou novinku. Do širší distribuce se dostane až za několik měsíců. Do té doby je potřeba postarat se nejdříve o své prkno a svůj neopren a pak pomoci ostatním. Čtvrtá vlna už by totiž mohla být smrtící. Doufám, že tohle vrchní náčelník ví a chléb a hry na patřičně dlouhou dobu vypustí ze svého populistického repertoáru.