Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dva světy?

10. 4. 2021

Lumír Šarman, 8. března 2021

Sytý hladovému nevěří. Zamyslete se chvíli nad podstatou tohoto rčení, prosím. Hlavní myšlenka je jasná na první pohled. Těžko uvěříme, že někdo prožívá danou chvíli úplně opačně než my sami. Dalo by se říci – s trochou zjednodušení, v rámci kterého určitě existuje dlouhá řada čestných výjimek, že v průběhu posledních dvanácti měsíců vznikly kolem nás dva právě takové dva světy. Nebo tři?

homeless-man-5549419_640.jpg

   Svět první – zdravotníci. Všechny profese pečující o pacienty s Covid-19. Od léta minulého roku jim postupně narůstal objem práce do takové míry, že je nakonec naprosto zahltil a vyčerpal. A v takové světě zdravotníci žijí i teď. Extrémně vyčerpaní jdou spát a ráno ještě stále unavení pokračují v práci. Kumulující se fyzickou únavu doprovází ve stále větší míře únava psychická. Zvláště u těch sester a lékařů, kteří jsou nejblíže nejvážnějším případům. Vidět každý den umírat lidi, o které jste pečovali, a vědět, že to takto ještě dlouhé týdny bude trvat dál, to je hrozné.

   Svět druhý – lidé, kteří nemají v okolí nikoho, kdo by díky Covidu bojoval o život nebo zemřel. Nebo lidé, kteří zatím nemoc neprodělali nebo prodělali s velice lehkými příznaky. Dále pak lidé, kteří pořád – jako žába, která se nechá uvařit v hrnci s vodou, pokud ji budete postupně a pomalu zahřívat – považují pandemii za mediální bublinu nebo globální spiknutí. V tomto světě se dopady pandemie zlehčují. V tomto světě se vezme číslo zemřelých od začátku epidemie a řekne se, že není vůbec jisté, jestli ti lidé zemřeli na Covid nebo s Covidem. V tomto světě se vedou silácké řeči o tom, že opatření jsou zbytečná a vše by se mělo otevřít.

   Nakonec je tu i svět třetí – v něm žijí lidé, kteří znají někoho, kdo s pandemií profesionálně bojuje. Znají někoho, kdo Covid těžce prodělal nebo dokonce zemřel. V tomto světě žijí lidé zodpovědní, kteří si hledají důvěryhodné informace a nechtějí jednak nic podcenit, jednak nikoho ohrozit.

   Sytý hladovému věří. Ovšem jen za předpokladu, že vnímá svět jako součet hladových se sytými, jako jeden celek, který bude úspěšný do takové míry, do jaké si to uvědomí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář