Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cvičení v Lomnici

11. 9. 2021

Kateřina Orlová, 22. srpna 2021

Lomnice je bezesporu sportovní město. Je velmi dobře známo, že v DTJ Kondor je možné trénovat stolní tenis, lední hokej, střelbu nebo posilování a v rámci TJ Tatran působí vedle oblíbené a tradiční kopané oddíl kuželek a také oddíl Sportu pro všechny.

   Posledně jmenovaný oddíl je velmi aktivní. Ženy a dívky cvičí (a další se mohou přidat) v pondělí zumbu, ve čtvrtek aerobik nebo posilování a v neděli kalenetiku. Vše od 19 hodin ve školní tělocvičně nebo v tělocvičně Lomničanu. Cvičení jsou velmi kvalitně vedená zkušenými cvičitelkami a platí se pouze jednou ročně členský příspěvek 500 Kč.

   Bude-li nám přát epidemiologická situace, přidáme k nabídce pohybových aktivit v Lomnici hathajógu. Lekce budou probíhat počínaje 6. září 2021 v přízemí Domu s pečovatelskou službou každé pondělí od 17:30 do 19:00. Jedna lekce stojí 100 Kč, permanentka na 10 lekcí přijde na 900 Kč. Cvičit mohou pokročilí i začátečníci, postupně můžeme domluvit další lekce či rozdělení lekcí podle zkušeností. Jedinou nezbytnou pomůckou je podložka na cvičení. Vhodné je pohodlné a vzdušné oblečení, případně deka. Obuv žádná, cvičí se naboso.

   Jóga je komplexní systém a má komplexní účinky na lidský organismus; má celkově vliv na zdraví těla, duše a mysli. Cílemgirl-4981766_1280.jpg jógy je sjednocení duše a těla. Tělesným cvičením a pohybem a pránajámou – to znamená řízením vitální energie dechovými technikami – vede jóga k tělesné, emoční a duchovní očistě a k vnitřnímu klidu, zvláště když si uvědomíme, že podle nestora jógové terapie T. K. V. Desikachara je stěžejní částí jógy odstraňování bloků, překážek a odpadních látek a energií. Praktikování jógy prohlubuje a upevňuje integritu osobnosti a uvádí do rovnováhy všechny její složky.

   Jóga není sport, ale jedním z jejích aspektů je nepochybně pohyb. Je zřejmé, že pohyb obecně má příznivý vliv, ovšem u jógy je tento vliv mnohostrannější a hlubší. Jóga působí na organismus v pozitivní zpětné vazbě. Cvičení nás nutí koncentrovat se na tělo, na zaujímání pozic a jejich výdrž, přičemž pozornost věnovaná tělesné činnosti je zákonitě provázena soustředěním a zklidněním vědomé i nevědomé mysli, která jako řídící centrum následně posiluje koncentraci na tělesnou aktivitu, zefektivňuje, zpřesňuje a zdokonaluje, vyrovnává a uzdravuje dynamiku, stav a všechny funkce a vrstvy lidského těla zahrnujícího v nerozdělné jednotě i jeho nehmotné stránky.

Jóga podle upanišad, staroindických filosofických a náboženských rozhovorů, znamená vědomé sjednocení vnitřní přirozenosti s nekonečností vesmíru. Je to cesta vedoucí k obnově spojení individuálního já s nejvyšším vědomím ovládnutím jednotlivých stránek fyzické a psychické podstaty člověka a k propojení všech složek života do harmonického celku. Jako cesta k plnohodnotnému zdraví nestaví na tom, co nám chybí, ale směřuje k odstraňování vnitřních překážek. Vede ke svobodě a k nezávislosti na vnějším světě a zároveň k dokonalému propojení s ním.