Jdi na obsah Jdi na menu
 


29. kilometr a konec švejkování

8. 3. 2021

Lumír Šarman, 25. února 2021

Pomalu by to chtělo Blanické rytíře. Ti mají přicválat a zachránit naši zemi ve chvíli, kdy jí bude nejhůře. Z hlediska pandemie je to právě teď. Vzedmula se čtvrtá vlna a bohužel pořád ještě stoupá. Nemá smysl sebemrskačsky donekonečna hledat, kdo za to může, a jak jsme na tom v porovnání se světem. „Dávej si pozor, na co myslíš, mohlo by se to splnit“, říká jedno moudré pořekadlo.

   Maratónští běžci dobře znají 29. kilometr. Síly valem ubývají, únava a bolest narůstají a do cíle ještě zbývá nekonečných 13 kilometrů. Podle všeho, jsme teď jako společnost právě na našem 29. kilometru. Únava z opatření trvajících s přestávkami skoro rok je vysoká, bolest způsobená dopady na náš život otravná a do cíle pořád daleko. Je dost takových, kteří rezignovali anebo se snaží všechny zprávy o pandemii vytěsnit. A někteří nasadili osvědčenou českou taktiku: švejkování.

marathon-3753907_640.jpg

   Dobrý voják Švejk. Starší generace ho znají, protože jim jeho nezdolný optimismus a schopnost vyškrábat se z jakékoliv šlamastyky mnohokrát dodaly potřebnou energii. Švejkovi se často smějeme. Radujeme se, jak dokázal vytočit šarže, a jak laskavý byl ke svým spolubojovníkům. Švejk byl ovšem také velmi zlomyslný člověk.

   Češi nikdy nedosáhli velikosti velkých národů a měli (a mnozí stále mají) z toho mindrák jako hrom. Na odpor proti útokům zvenčí jsme se v moderních dějinách praktiky nezmohli, protože jsme si spočítali, že bychom stejně nakonec podlehli mnohem větší přesile. Jenže takové ustupování v konečném důsledku láme páteř, a tak jsme si vyvinuli strategii, jak neprohrát – alespoň ve vlastních očích. Dokonale ji popsal Jaroslav Hašek, když stvořil Josefa Švejka.

   Dobrý voják Švejk se na první pohled jeví jako pitomec, ale při bližším zkoumání vyjde najevo, že má obrovský přehled a všeobecné znalosti. Jeho nejsilnější vlastností je zlomyslné plnění rozkazů do puntíku. Bojuje tak s nenáviděným Rakouskem-Uherskem. Dovádí své nadřízené k šílenství. On poslouchá tak důsledně, že tím boří smysl rozkazu, který dostal.

   Švejkování je postoj a chování, které na oko uznává autoritu, ale reálně – když se autorita nedívá – přestává dělat to, co má, a o autoritě se vyjadřuje s pohrdáním. Švejkovi je připisováno i známé „To chce klid.“ Švejkování je v podstatě útěk od odvahy a zodpovědnosti k okopávání kotníků a posmívání za zády.

   Proč u nás při srovnatelných opatřeních proti pandemii letí čísla nahoru, zdravotnictví kolabuje, děti nechodí do školy, a přesto nezanedbatelná část národa chodí stále do své hospody, potkává se na delší dobu bez dodržování rozumných zásad a na veřejnosti vehementně kritizuje vládu i opozici?

   Pokud nepřestaneme švejkovat, zaplatíme podstatně vyšší cenu než jiné národy. Pandemie i u nás jednoho dne skončí. Bude to kombinace promořování, zvyšujících se venkovních teplot a očkování. Kdybychom dokázali všichni zatnout ještě na těch zbývajících 13 kilometrů maratonu zuby a přestali švejkovat, výsledek by se dostavil mnohem dříve.

   Pokud chce vláda s pandemií v této fázi něco udělat, nezbývá jí než zrychlit očkování a tvrdě vymáhat jakékoliv porušování protipandemických opatření. Švejk by měl jít do basy. Tam nikomu neuškodí. Jenom sobě. A měl by tam vydržet alespoň 40 dní.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář