Jdi na obsah Jdi na menu
 


Změní se Amerika?

13. 11. 2020

Lumír Šarman, 12. listopadu 2020

 

Před týdnem byl v USA den D, pokud jde o volbu nového prezidenta. Už víme, kdo se jím s největší pravděpodobností stane, ačkoliv v řadě států nejsou ještě dopočítány a potvrzeny konečné výsledky. Změní se od příštího roku s novým prezidentem Amerika?

   Spojené státy americké. Projekt svobodné a demokratické společnosti postavený na snu a víře, že na světě může existovat deklarace-nezavislosti.jpgvyvolený národ, který má ostatním ukazovat cestu. Když 4. července roku 1776 sepsalo shromáždění ctihodných mužů zastupujících tehdejších 13 britských kolonií Deklaraci nezávislosti, nebylo vůbec jasné, že se stát, který zakládají, stane z pohledu dneška nejdéle fungující demokracií na světě.   

   Fascinující a nejdéle běžící experiment s demokracií a tržním hospodářstvím. I tak by se dala charakterizovat existence USA. Kdo si dá jen trochu práce a projde se americkou historií, najde v ní jak události, které ho naplní obdivem, tak ty, na kterými mu bude hodně smutno. Nejpozději od konce Druhé světové války se z USA stal světový hegemon – supervelmoc, se kterou se žádná jiná nemohla celkově měřit. Většina lidí, která dnes žije na zeměkouli, se narodila do světa, kde byla a v mnoha ohledech stále je Amerika číslo 1.

   V čele USA stál uplynulé 4 roky nepřehlédnutelný Donald Trump. Nomen omen tu zvláštně rezonuje, protože „trump“ v angličtině znamená v češtině „přetrumfnout“. A Trump to dokazoval celé své volební období. Snažit se přetrumfnout Čínu a vlastně celý zbytek světa a udělat Ameriku „zase skvělou“, byla a je jeho mantra. Bohužel jsou USA dnešních dnů o dost jiné, než bývaly dříve. Svět přestal vnímat Ameriku jako vzor a podporu. Spíše se na ní teď díváme se smutkem a rozčarováním. Porovnáváme, co známe z vlastní národní zkušenosti (a na co si rádi občas hlasitě postěžujeme) a zjišťujeme, že jsme na tom v mnoha ohledech podstatně lépe než běžný Američan.

   Nejzásadnější charakteristikou americké společnosti dneška jsou dva nesmiřitelné tábory, které ji tvoří.

   Určitě si vzpomenete na úvahy o rozdělení české společnosti po poslední prezidentské volbě, kdy těsně zvítězil Miloš Zeman. Rozdíl byl 152.184 hlasů, čili 2,73 %. Tábor Zemanových příznivců po vyhlášení výsledků jásal, tábor příznivců Jiřího Drahoše byl hodně smutný. S odstupem více jak dvou let už to z obou stran není tak horké. Podívejte se ale do USA a zjistíte, že tam se onen příkop mezi Demokraty a Republikány za poslední čtyři roky změnil skoro v propast. To je nejzásadnější výsledek prezidentování Donalda Trumpa a jakékoliv ekonomické ukazatele na tom nemohou nic změnit. Trump zapůsobil jako rozkladný činitel pro americkou společnost stojící hodnotově na myšlence rovnosti všech.

  biden.jpg Podle pořád ještě neoficiálních výsledků nově zvolený prezident USA Joe Biden nastoupí do úřadu 20. ledna příštího roku. Biden není ve vrcholové politice nováčkem (na rozdíl od Trumpa ještě před 5 lety). Pohybuje se v ní celý dospělý život a dělal 8 let viceprezidenta Baracku Obamovi. Vystupuje jako starý, moudrý a uvážlivý muž. Však je mu 78 let a v životě zažil několik tragédií, které úspěšně překonal. Přišel díky autonehodě o svou první ženu a dceru a zůstal sám se dvěma malými syny. V roce 1988 podstoupil operaci mozku a mnoho měsíců se neúčastnil veřejného života.

   Trump a Biden. Noc a den. Humpulácký styl proti chování gentlemana. Podnikání a showbyznys postavený na vlastní osobě versus roky práce v senátu a administrativě státu. Schopnost útočit na emoce a vzbuzovat hněv vůči oponentům oproti snaze lidi spojovat. Lži a polopravdy chrlené každý den do světa proti ověřitelným faktům. Ten rozdíl je opravdu zásadní.

   Pro všechny Trumpy světa je výsledek posledních voleb v USA důležitou informací. Pokud demokracie funguje – a to je ta nejlepší zpráva z její kolébky, nemusí se národ dlouhodobě ničeho bát. Populismu rychle dojdou síly, protože stojí na hliněných nohou. Až se povolební tahanice a zpochybňování výsledků ze strany poraženého Donalda Trumpa přeženou, postaví se do čela největší demokracie světa klidný a rozumný muž. Ameriku čeká velká změna.