Jdi na obsah Jdi na menu
 


Z premianta poškolákem aneb Kladivo a tanec

1. 10. 2020

Lumír Šarman, 10. září 2020

Přišlo to, co přijít muselo. Od dneška jsou povinné roušky takřka ve všech vnitřních prostorách. Dlouho jsme si mysleli, že tonebude tak zlé, což je přirozená lidská vlastnost. Vytěsňovat nepříjemnosti. Od počátku září se však počet nově nemocných s Covid-19 skokově navyšoval a dva poslední dny přesáhl do té doby nevídaných 1000 osob. Na druhou stranu má u většiny nakažených nemoc mírný průběh. Dalším faktem je, že se denně testuje dosud největší počet lidí. A další důležitý fakt: procento hospitalizovaných z nově pozitivně testovaných je od července menší než tři - tedy tři ze sta nemocných potřebují nemocniční péči.

letak_na-verejnosti-bezpecne.png

   Připomeňme si, že největším nebezpečím současné pandemie je zahlcení nemocnic a zejména jejich lůžek pro intenzivní péči nemocnými s Covid-19 a to zejména v době, kdy se pomalu blíží podzimní vlna nachlazení a chřipek, která také nevyhnutelně přinese nové hospitalizované. Pokud se nedostává intenzivní péče, začínají někteří pacienti nevyhnutelně umírat. Stačí se podívat do států, které první vlnu nezvládly – v současné době zejména na americký kontinent.

   Jak jsem před nedávnem chválil vládnu za zvládnutí první vlny, jsem kritický k jejím kroků od konce srpna. Zmatek, změny a nejednoznačnost mohou do velké míry za současný stav, kdy jsme se s premianta Evropy (jaro) posunuli do role poškoláka, který má na počet obyvatel málem nejvíce nakažených (podle ČTK na tom včera byly hůře jenom Španělsko, Francie, Rumunsko, Chorvatsko a Malta).

   Co je teď před námi? Počty nakažených ještě řadu dní zůstanou vysoko a pravděpodobně dál porostou. Do 14 dní by mohlo zabrat opatření s rouškami a čísla by měla začít klesat. Zkušenost nám říká, že všechno zlé je k něčemu dobré. Roušky by nám všem měly pomoci projít obdobím chřipek s menším celkovým počtem nemocných, a to je jednoznačné plus. Líbí se mi také doporučení hygieniků, které se (konečně!) dobře pamatuje: 3xR, tedy Ruce (mytí a dezinfekce), Rozestup cca 2 metry a Rouška – chráním lidi kolem sebe.

   Název dnešní úvahy jsem si půjčil z článku Kladivo a tanec, který už v 19. března publikoval Tomas Pueyo, a který komplexně popsal možnosti, které proti novému koronaviru máme. Kladivo přišlo i u nás v březnu – rázné kroky omezující šíření viru. Tanec pak začal od konce května – rozvolňování. Jak autor predikoval, mělo přijít na podzim (psal o říjnu) potenciálně další kladivo. Česká vláda nám ho bohužel zařídila dříve a my jsme jí v tom svým reptáním proti rouškám dali mandát.

Další zdroje: článek Kladivo a tanectext opatření Ministerstva zdravotnictví k nošení roušek ze dne 9. 9. 2020