Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velký test složila vláda a zdravotní instituce na dvojku, ČT bohužel na čtyřku

5. 8. 2020

Lumír Šarman, 30. června 2020

Naše děti přinesly vysvědčení o svém snažení v rámci právě ukončeného školního roku. Napadlo mě zahrát si na chvíli na aziz-acharki-alanoc4e8im-unsplash-1-.jpgučitele a oznámkovat vládu a Českou televizi (primárně ČT24), dvě klíčové instituce, které nás krizí provedly.

   Patřím k těm, kteří současnou koalici nevolili a měli k některým opatřením vlády od startu koronakrize (velmi) kritické výhrady. Mnohokrát jsem si kladl otázku, jestli je nutné zakazovat to či ono, jestli bylo nutné kupovat drahé roušky z Číny jen proto, že to některým lidem vyhovovalo a když máme firmy, které se hlásily s českými ochrannými prostředky. Vrtěl jsem hlavou nad tím, jak někteří politici vycítili, že je čas na sbírání preferencí a byli akčnější, než bylo zdrávo.

   Kritizovat je možné, člověk by měl ovšem také přihlížet k faktu, že podobnou krizi lidstvo už dlouho nezažilo a nezažil jí tak ani nikdo z těch, kteří v uplynulých týdnech rozhodovali na úrovni celého státu. Hlavní hledisko mého hodnocení je pochopitelně zdravotní – orientačním měřítkem pak počet nakažených a zemřelých. Při pohledu na ostatní evropské státy, a ještě více při pohledu na ty mimoevropské, je to, co jsme dosud zažili, sice nepříjemné, ale pořád snesitelné. Pokud bych měl oznámkovat vládu a další instituce za zvládnutí Covid-19 od března doteď, vychází mi to na chvalitebnou dvojku.

   Kdo na druhou stranu dobrou práci neodvedl, byla Česká televize. Podotýkám, že veřejnoprávní média dlouhodobě beru jako zdroj kvalitních, vyvážených a objektivních informací. Tentokrát to vedoucí jejího zpravodajství zvládl tak na čtyřku, tedy dostatečně. Masáž dramatickými informacemi táhnoucí se přes polovinu zpráv způsobila, že když člověk aktivně nehledal, informace ze světa nebo netýkající se koronaviru prostě nenašel. Mnoho lidí bylo díky takovému zpravodajství vyděšeno a následně „otráveno“. Televize veřejné služby by měla mít cit pro vyváženost, a i v časech pandemie nezapomínat, že se život odehrává ve stovkách dalších vrstev, než jen v té koronavirové.

   Jak byste výše uvedené instituce hodnotili vy? A jak byste takové hodnocení zdůvodnili?