Jdi na obsah Jdi na menu
 


Uvolňování opatření, nový normál a spravená silnice

29. 6. 2020

Lumír Šarman, 25. května 2020

Dneškem končí větší část omezujících opatření, které vláda spustila 16. března kvůli počínající pandemii nemoci, kterou covid-19-5152341_640.jpgvšichni známe jako Covid-19. Devět týdnů jsme žili ve zvláštní době a nemohli dělat do té doby běžné věci. Teď se můžeme zase přiblížit normálu.

Podle posledního výzkumu agentury Median je 51 % občanů naší země rozhodnuto i nadále venku nosit roušku.
   Kamarád mi popisoval, jak včera viděl na hrázi Hostivařské přehrady člověka, který osamoceně hleděl na hladinu a na obličeji měl roušku.
   Jiný známý z Prahy mi referoval, že na víkendovém výletu do jižních Čech viděl spoustu lidí bez roušek…

   To, do čeho se vracíme, není normální stav. Slyšel jsem od mnoha lidí použít výraz „nový normál“, tedy stav, který připomíná něco, co jsme znali, ale je jiný. Řada věcí se změnila. Relativně velká skupina lidí se začala bát. Nakazím se? Nebo nakazím někoho jiného? Přinesu nákazu z práce domů? Hodně lidí změnilo způsob, jakým utrácí své peníze – jak přemýšlí o současných a budoucích výdajích. Jeden si píská, protože má práce nad hlavu, jiný si zoufá, protože přišel o zakázky nebo zákazníky.

   V těchto zvláštních časech si člověk uvědomí, jak snadno lze přijít o některé jistoty svého života. Zároveň je to možnost, jak se podívat na věci jinak – připravit se na to, že v budoucnu může přijít další výzva, která se zeptá: poučili jste se?

   Život se nezastavil, jenom si hledá nové cesty i s coronavirem. A tak potěší, že radnice nechala spravit kousek silnice na konci Nádražní ulice (odbočka před nádražím) a my všichni, kteří tu žijeme, už nemusíme najíždět na inkriminovaný úsek krokem. Je to naděje, že jednou dojde i k opravě celého povrchu naší části ulice, který je provizorní už víc jak 16 let.