Jdi na obsah Jdi na menu
 


Před krajskými volbami

9. 10. 2020

Lumír Šarman, 1. října 2020

Zítra a pozítří proběhnou za okolností dříve nevídaných další volby do krajských zastupitelstev. Samosprávné kraje fungují od 1. ledna 2000, takže by se dalo říct, že mezi námi žije už jedna generace lidí, pro které jsou běžnou součástí jejich života. Krajů je 14 (Praha + 13 dalších). Suverénně nejmenší a nejméně zalidněný je ten Karlovarský (3.314 km2 a 298.000 obyvatel), největší pak Středočeský (11.016 km2 a 1.327.000 obyvatel). Náš Jihočeský kraj je druhý největší s rozlohou 10.058 km2 a šestý nejzalidněnější s 638 tisíci obyvatel.

   Krajské zastupitelstvo našeho kraje má 55 křesel a momentálně jsou na základě minulých voleb stranicky obsazena takto:

krajske-zastupitelstvo.jpg

   Do nového zastupitelstva Jihočeského kraje kandiduje 20 stran a uskupení. Hlasuje se tak, že volič vloží za plentou do obálky pouze volební lístek vybraného uskupení a může na něm KROUŽKEM kolem čísla kandidáta dát svůj preferenční hlas. Může to ale udělat u maximálně 4 kandidátů, jinak je hlas neplatný. Není ani možné volit napříč uskupeními jako ve volbách do místního zastupitelstva.

 

Kandidují i 3 (4) pánové z Lomnice nad Lužnicí

   Těžko asi někomu unikl banner na náměstí s velkými fotografiemi dvou Miroslavů – Bíny a Řepy, kteří kandidují za ČSSD. Oba pánové kandidátku jako členové strany spíše doplňují, protože se 43. (Bína) natožpak s 54. místem (Řepa) nelze – pokud se nestane zázrak – doufat v post zastupitele.

   Obvodní lékař a muž silný názorů Roman Bílek zase podporuje svého bývalého krajského stranického šéfa Jiřího Zimolu (bývalý hejtman, který po osobním skandálu a ze strachu z propadu preferencí ČSSD založil vlastní projekt) na kandidátce uskupení Změna 2020.

   Michal Doktor je sice už trvalým bydlištěm z Lišova (Horních Slověnic), ale spojení s Lomnicí nad Lužnicí pořád má. Kandiduje za uskupení, které před lety zakládal – Jihočeši 2012 a je na 11. místě.

 

Přijdou senioři?

   Bude zajímavé sledovat, jak ovlivní současná pandemie volební účast zejména u nejohroženější skupiny – starších občanů. Ti patří trvale k nejdisciplinovanější a nejloajálnější skupině voličů. Pokud by se jich dostavilo výrazně méně než v minulé roky, hlava by z toho asi bolela hlavně ANO 2011 a ČSSD. Další zajímavostí bude zpráva o oblibě ANO 2011 na krajské úrovni. Leccos by to mohlo napovědět před parlamentními volbami příští rok v létě. Nakonec, i když se to netýká našeho kraje, proběhnou i volby do 1/3 senátu, kde pravděpodobně výrazně dále ztratí ČSSD. Jak se změní poměry v druhé komoře parlamentu a kdo se stanem jejím novým předsedou se dozvíme nejdříve za dva týdny a dva dny. O složení krajského zastupitelstva bude jasno na konci toho víkendu.