Jdi na obsah Jdi na menu
 


Postavme se realitě čelem – 5 fází, kterými je potřeba projít

25. 5. 2020

Lumír Šarman, 31. března 2020

Když přijde série špatných zpráv nebo se dostaví závažná krize, máme tendenci projít pěti fázemi jejího zpracování (smutku), které popsala psychiatrička a iniciátorka myšlenky hospicové péče Elisabeth Kübler-Rossová. 

coronavirus-4959669_640.jpg

   První stádium je popírání. Snažíme se nepříjemné skutečnosti vyhýbat, jsme zmatení, v šoku a máme obavy. Stačí si vzpomenout na současnou pandemii a období předcházejí jejímu plnému propuknutí. Bagatelizování odkazy na obyčejnou chřipku a vzdálenou Čínu prezentované navenek, ale uvnitř počínající nejistota. Dělali jsme to asi všichni.

   Druhé stádium je hněv. Jsme z nepříjemné události frustrovaní, irituje nás a pociťujeme úzkost. Mnoho z nás prožívalo toto stádium od doby, kdy vláda zavedla přísná opatření k zamezení šíření Covid 19.

   Třetím stádiem je sklíčenost, kdy máme pocit přetížení, bezmocnosti, nepřátelství osudu a nejradši bychom vzali nohy na ramena od nepříjemné události utekli co nejdál.

   Čtvrté stádium znamená smlouvání. Snažíme se v nové nepříznivé změně najít smysl (všechno zlé je k něčemu dobré), komunikujeme s ostatními, abychom sdíleli své pohledy a příběhy.

   Posledním stádiem je přijetí nové situace, zkoumání možností, které přináší, vytvoření plánu dalšího postupu a zahájení jeho realizace.

   Zralý člověk umí čelit nepříjemné realitě. Co to znamená? K problémům se staví čelem, i k těm, které nedokáže ovlivnit. Bere v úvahu i to, o čem lidé nemluví, ale co přesto prožívají. Čelit realitě znamená řešit náročné situace bez odkladu, vést odvážně rozhovory. Nevyhýbat se tomu, co je podstatné.

   Opakem čelení realitě je ignorování skutečnosti („nic se neděje, buďte v klidu“), strkání hlavy do písku („nás se tohle nedotkne“) a tvářit se, že je všechno v pořádku. Jenže tohle není cesta vpřed, ale stagnace a zpátečnictví.

   V jaké fázi právě jste ve vztahu ke globální pandemii onemocnění Covid 19? Co to pro Vás znamená? Držím nám všem palce, abychom se co nejdříve se situací srovnali a hledali i to dobré, co přináší. Svět se změní. I na nás je, jakým směrem.