Jdi na obsah Jdi na menu
 


Náměstí 5. května se změní

3. 2. 2020

Lumír Šarman, 9. ledna 2020

V minulém roce došlo na hlavním lomnickém náměstí k jedné pozitivní proměně. Začala opět fungovat kašna, která roky připomínala spíš velké suché necky. Jak se ukázalo, opravit její technologii nebylo zdaleka tak finančně ani časově náročné, jak se nám snažilo vsugerovat bývalé vedení města (Lomnický klub nezávislých kandidátů). Šlo tak spíše o pomstu předchozímu vedení Ing. Novákové za to, že zbudovalo kašnu jinou, než jaká byla součástí původního projektu náměstí. Na podzim minulého roku dostalo těleso kašny ochranný nátěr, který by měl i v další sezóně zajistit její bezproblémovou činnost, což je vzhledem k pomalu ale jistě se oteplujícímu klimatu dobrá zpráva pro všechny, kteří chtějí na Náměstí 5. května trávit nějaký čas.

dsc_0400.jpg

   Naše největší náměstí však trpí jednou zásadní bolestí – je na něm akutní nedostatek stínu. Lípy vysazené před lety jsou stále malé a plocha jejich koruny nedostatečná. Pro hodně občanů Lomnice je to dostatečným důvodem k tomu, aby vzhled náměstí nepřijali a přirovnávali ho k velkému a v létě rozpálenému betonovému parkovišti.

   Vedení města nechalo proto zpracovat posudek týkající se zdravotního stavu lip rostoucích na náměstí. Výsledky nejsou dobré. I když byl před lety zvolen vhodný kultivar („druh“) lípy, který dobře zvládá podmínky dlážděného náměstí, nikomu nedošlo, že když nebudou mít kořeny dostatek místa, růst nadzemní části se v určitou chvíli zastaví. Proto stromy v posledních letech prakticky nepřirůstají a když se nic nezmění, začnou naopak brzy chřadnout.

dsc_0401.jpg

   Na podzim proběhlo na městském úřadě veřejné jednání pro všechny zájemce o novou podobu náměstí. Radnice totiž už má zpracovaný projekt na jeho částečné ozelenění. Tento projekt zahrnuje i rozšíření prostoru (rozbití betonových skruží) pro kořeny lip. Podle odborníků by po takovém kroku měly stromy výrazně každoročně přirůstat a tím vytvářet více a více stínu. Za nějaké čtyři roky by pak náměstí mohlo vypadat jako na obrázcích. Radnice navíc chce do projektu zahrnout i nádrže na zachytávání dešťové vody, aby stromy a budoucí zeleň netrpěly suchem. Věřme, že se zastupitelstvo shodne na tom, že námětí úpravu potřebuje. V takovém případě je radnice podle slov starosty Petra Baštýře připravena začít s prvními kroky změny už letos na jaře.