Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na přelomu roků

8. 1. 2021

Lumír Šarman, 28. prosince 2020

Když nepočítám dnešek, tak do konce tohoto roku zbývají 3 dny. Stejně tak zbývají tři dny do začátku roku nového. Po vánočním zklidnění přichází čas vhodný k poohlédnutí za nedávnou minulostí a pro smělý pohled vstříc budoucnosti.

   Roku 2020 už asi navždy zůstane v historii nálepka „pandemický“. Razítko na toto označení dává přes 81 milionů nemocných rozprostřených po všech zemích světa. Jenže nejenom pandemie stojí za připomenutí.

mountaineering-455338_640.jpg

   Uplynulý rok nepřinesl žádnou velkou povodeň ani velké sucho. Naopak – oproti předpokladům mnohých pršelo slušně a počasí bylo „normální“. Nejvíce to většina z nás ocenila v průběhu asi jediné veskrze pohodové část roku 2020 – léta. I tento rok byl podle dosavadních měření teplejší než ty předchozí.

   Naše zahrady a domy vypadají tak upraveně, jako už dlouho ne. Nemohli jsme chodit ven, tak jsme pečovali o to, co máme doma.

   Rodiny strávily letos ve srovnání s předchozími lety nejvíce času společně. Někdy to bylo náročné, ale všeobecně nám to prospělo.

   Zásadní změnu prožili už na jaře učitelé, žáci a studenti, kteří pak podstatnou část obou školních roků strávili v distanční výuce. Podobně si hodně nás ostatních vyzkoušelo on-line setkávání v míře, o jaké se nám nesnilo.

   Miloš Vystrčil, předseda senátu, se nebál všech tlaků, které na něj působily a odvážně vycestoval na Tchaj-wan, čímž získal pro naši zemi část kreditu, o který jsme v uplynulých letech zejména díky prezidentu Zemanovi přišli.

   Podzim byl nejenom pro nás v České republice volební. U nás se změnila krajská zastupitelstva a obsazení senátu. V Americe vyhrál prezidentské volby demokrat Joe Biden. Jen v Izraeli si pořád nedokážou zvolit stabilní vládu a půjdou na jaře po čtvrté během dvou let k volbám.

   Tenhle rok nebyl dobrý pro všechny, kteří ke svému podnikání potřebují volný pohyb lidí. Hotely, penziony, restaurace, aktivity pro volný čas, všichni, kteří pracují v živé kultuře ale také učitelé dospělých – lektoři a trenéři živící se pořádáním seminářů, ti všichni přišli velkou část svých předpokládaných příjmů.

   Docela smutný rok prožili sportovci a fanoušci sportu. Řada akcí byla zrušena nebo odložena a když se hrálo, chyběli v druhé polovině roku na stadionech a v halách diváci.

   Velkou zátěží byly uplynulé měsíce pro lidi staré a nemocné, odkázané na pomoc druhých. Možná to nejhorší pro ně znamenal velmi omezený kontakt se svými nejbližšími, kteří za nimi nemohli tak často, jako dříve.   

   České zdravotnictví potvrdilo svou světovou extratřídu a ustálo bez kolapsu i druhou vlnu pandemie, při které jsme měli v přepočtu na počet obyvatel nejvíce nakažených na světě. Náhradní „polní“ nemocnice nebyly potřeba. Daní za to byl a je vysoký počet zemřelých (5. nejvyšší na světě, 6. jsou USA).

   Samostatnou kapitolou byl test charakterů nás všech. Potvrdilo se, že teprve v krizi a pod tlakem lze poznat skutečné kvality člověka. Viděli jsme to doma, pozorovali lidi kolem sebe v obchodech, na úřadech, ve společnosti. Někteří zůstali stále slušní a laskaví. Pomáhali druhým. Jiní se chovali bezohledně, další sklouzli do ustrašenosti a pak jsou tu tací, kteří nevěří nikomu a ničemu a všude vidí spiknutí. Zvlášť pozoruhodným testem byl rok 2020 pro všechny naše politické reprezentanty. Některé známky voliči už rozdali na podzim, další přijdou při parlamentních volbách v roce 2021.  

different-nationalities-1743392_640.jpg

   Celkově byl rok 2020 testem, který lidstvo zvládlo. V historii vždycky platilo, že krize vede dvojím směrem. Buď k definitivnímu úpadku (například Římská říše) nebo ke zlepšení a skoku na další vývojovou úroveň. Náš globální svět má určitě tisíc nedostatků. Umí však – když je to potřeba – nás všechny propojit, abychom se vypořádali s krizí, na kterou jsme sami krátcí. To dává naději do budoucna.

   A do budoucnosti by měl člověk hledět směle. Jen tak zmobilizuje vlastní síly a utká se s nevyhnutelnou nejistotou jako s něčím, co dokáže zvládnout. První světlo na konci tunelu se rozsvítilo. Celosvětově se rozbíhá očkování proti koronaviru. Zkusme to brát jako povzbuzení k tomu, abychom v roce 2021 uspěli tam, kde je to pro každého z nás nejdůležitější. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář