Jdi na obsah Jdi na menu
 


Květinový ostrov

16. 10. 2020

Kateřina Orlová, 9. října 2020

Dostali jsem darem možnost prodloužit si na konci září léto a strávit týden na Madeiře. Přes všechny pochybnosti se nám portugal-4823827_640.jpgnakonec podařilo vyjet a zažít na vlastní kůži aktuální i všeobecné kontrasty mezi rodnou vlastí a malým ostrovem v Atlantiku.

   Česko a kovid: zmatky, chaos, líbivá opatření založená na vůli lidu, ministr hot a premiér čehý. Ponižování na nejvyšší úrovni. Pak výměna ministrů. Přísná jarní opatření vystřídalo udivující letní rozvolnění, po němž přišlo to, co přijít muselo. Z toho vyplývající znechucení, zpochybňování a obavy i zlehčování. K příjezdu požadovaný test na kovid: výsledek máme hotový doslova až v minutě odletu a jen díky velkému štěstí jej můžeme použít.

   Madeira a kovid: vše, co může zajistit dodržování 3R (roušky, rozestupy, ruce). Na letišti dokonalá organizace, zapojení brigádníků, kteří pomáhají a radí cestujícím – někteří již přijíždějí s negativním testem, jiní se nechávají testovat na letišti na účet portugalské vlády. Zjevně klidná atmosféra. Vyznačení rozestupů ve všech veřejných budovách a zařízeních včetně vyznačení oddělených jednosměrných tras. Dezinfekce je k dispozici všude, kam se podíváte. Hlavně osvěta: na billboardech a světelných tabulích čtete místo populistických předvolebních hesel upozornění, abyste nosili roušku a tím chránili sebe i ostatní, abyste dodržovali náležité odstupy od druhých. Všechno působí dojmem, že to takhle funguje už několik měsíců (Madeira byla čtyři měsíce zavřená a opatření fungují od začátku léta; ostrov má naprosté minimum nakažených) a že jsou s tím lidé sžití. 

   A tak jsme se tak trochu vrátili z příslovečného království krále Miroslava do našeho tak trochu Půlnočního království, kde je zakázáno zpívat, kde řve policistka na letišti na vyplašené mladíky, kteří sice rozumí její angličtině, ale nechápou, o co jí jde, kde je cestování z Prahy do města Lomnice nejkomplikovanější částí celé zámořské cesty.

   Vězte však, že moc dobře vím, jak je situace nejen u nás komplikovaná, že nelze porovnávat jen na základě krátkého turistického výletu, že na současná česká opatření nenadávám a že bez zpěvu můžu žít. Předkládám pouze obrázek poskládaný ze zážitků a dojmů.