Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kde jsou mouchy a motýli?

30. 8. 2020

 

Lumír Šarman, 5. srpna 2020

Před pár týdny jsme si četl svůj oblíbený časopis National Geographic, který se snaží svým čtenářům srozumitelně zpřístupňovat poznání týkající se světa, ve kterém žijeme, ve všech jeho dimenzích. Téma jednoho z posledních čísel byl výrazný úbytek hmyzu kolem nás.

butterfly-4017999_640.jpg

   Hmyz – co nám tohle slovo vlastně říká? Mě se nejdříve vybaví mouchy, pak naši „slavní“ komáři, následují pracovití mravenci a včely, pak jejich příbuzné vosy a následuje dlouhá řada tvorů se třemi páry končetin. Nejkrásnější zástupci této říše jsou motýli. Počet druhů hmyzu je neuvěřitelně vysoký a vědci odhadují, že většinu z nich ještě vůbec neznáme. No a teď (poslední roky) vědci zjistili, že hmyzu kolem nás ubývá. A to zatraceně rychle.

   Možná si řeknete: to je dobře, alespoň nás „mouchy“ neotravují. To je pochopitelný argument. Jenže co mravenci, včely, motýli a tisíce dalších druhů hmyzu? Pokud už se chystáte přestat číst tuhle poznámku, zkuste ještě jedno zamyšlení. Jezdíte autem? Tak si uvědomte, jak poslední dobou vypadá na jaře a v létě vaše čelní sklo. Vaše světlomety a čelní maska? Vzpomínáte, že ještě před pár lety jsme drhli nalepený hmyz z uvedených částí pomalu po každé delší, zvláště pak večerní či noční jízdě? No a teď? Teď skoro nic.

   Co je na jedné straně příjemné, může být na druhé velký průšvih. Termín potravní řetězec známe všichni. Množství hmyzožravců je velké. Ptáci, plazi, ale i savci. Když není potrava, populace se zmenšují a mohou vyhynout. Když nemá kdo opylovat plodiny, není úroda…

   Vědci zatím usuzují, že na hromadný úbytek hmyzu na naší planetě má vliv několik faktorů: změna globálního klimatu, moderní způsob hospodaření v zemědělství (velké plochy a pesticidy) a úbytek přirozeného prostředí pro život hmyzu.

   Jak to bude s hmyzem dál nevíme. Podle teorie chaosu však i malé kroky každého z nás mohou situaci ovlivnit.