Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak dopadly krajské volby?

7. 10. 2020

Lumír Šarman, 7. října

Výsledek voleb do krajských zastupitelstev bych označil slovem „zajímavý“. Ani jedno uskupení nezvítězilo s takovým rozdílem, aby nepotřebovalo koaličního partnera nebo partnery. Celkový vítěz z celostátního pohledu – ANO 2011 to nemá a nebude mít lehké v naplnění snahy o převzetí vlády na kraji. Ostatní uskupení jsou zdá se proti a zatím skládají koalice většinou bez ANO.

   Osobně mě překvapila volební účast, která byla i v čase pandemie vyšší než před čtyřmi lety (37,95 % oproti 36,31 %). Voliči se tedy nenechali vystrašit možným onemocněním a dali přednost uplatnění svého výsostného práva vybrat své zástupce. To je výborný signál o stavu naší, stále tak mladé demokracie.

 

Jihočeský kraj

Výsledky podle získaných mandátů vidíte v grafu. Vypíchnu, že totálně pohořela KSČM – v minulém zastupitelstvu měla 7 zástupců a teď odešla s hubeným výsledkem 4,77 % bez zisku mandátu. Je to definitivní odchod komunistů do politického suterénu? Doplatila KSČM, po listopadu hlavní protestní strana, na podporu vlády? Nebo ji o dřívější hlasy připravilo vymírání dřívějších voličů a fakt, že o ně zároveň soutěžila Trikolóra (3,49 %) a SPD (4,67 %)?

kraj-nove.jpg

   Jednoznačným poraženým je dosud v kraji vládnoucí ČSSD. Ztratila 9 mandátů a získala jen 8,74 %. Bohužel vše nasvědčuje tomu, že se ČSSD ze svého letitého úpadku hned tak nezvedne a vše dovrší bojem o prolomení pětiprocentní bariéry v příštích parlamentních volbách.

   Z pohledu největšího nárůstu hlasů od roku 2016 je jasným vítězem Česká pirátská strana, která získala 12,9 % hlasů a v novém zastupitelstvu obsadí 9 křesel. V tom stávajícím neměla ani jedno, protože v minulých volbách dostala pouhých 3,5 % hlasů.

 

Jak dopadli kandidáti z Lomnice

Ani jeden z lomnických kandidátů nebyl do zastupitelstva Jihočeského kraje zvolen. Uskupením, za které kandidovali, se dařilo různě. Michal Doktor dostal v Lomnici 12 a v celém kraji 215 preferenčních hlasů. Obhájil s Jihočechy 2012 čtyři mandáty v zastupitelstvu kraje a toto uskupení bude navíc podle všeho i členem vládnoucí koalice. Miroslav Bína i Miroslav Řepa kandidující za ČSSD mohou mít dobrý pocit z toho, že získali alespoň pár preferenčních hlasů (Bína: 25 v Lomnici a 40 v kraji, Řepa: 16 v Lomnici a 40 v kraji). Jejich strana v kraji výrazně v kraji i v Lomnici ztratila. Ten, kdo dopadl nejhůře, je Roman Bílek. Nejenže se vůbec nedařilo Změně 2020, za kterou kandidoval (1,91 % v celém kraji, 4,33 % v Lomnici), ale on sám dostal v Lomnici jen 7 preferenčních hlasů. Na celokrajské úrovni to pak dopadlo ve srovnání s bývalými spolustraníky z ČSSD lépe – 59 hlasů.  

   Krajské volby ukázaly, že nad stavem demokracie u nás nemá smysl hořekovat. Postupně se učíme, jak zacházet se svými hlasy a jak vystavit vysvědčení těm, kterým jsme dříve dali důvěru. Příběh ODS, která dříve v kraji vládla (s hejtmanem Zahradníkem) a pak byla v opozici je výmluvný. Martin Kuba se pravděpodobně hejtmanem za ODS znovu stane. Dlouhodobě není pro žádné uskupení nic ztraceno. Voliči nejsou hloupí a vnímají celkové dění v kraji i ve státě, i když nečtou politické analýzy a nesledují intenzivně zprávy. Poznají však velmi dobře, kdo míří v dané chvíli mimo terč.