Jdi na obsah Jdi na menu
 


Funguje vyvážení popelnic každý týden? Starosta a místostarosta se neshodnou

11. 4. 2020

Lumír Šarman, 3. února 2020

V prvním letošním vydání Lomnických listů lze na straně 3 v textu starosty města Petra Baštýře číst: „… že se nesplnila proroctví a falešné představy některých oponentů, že týdenním svozem podrážíme likvidaci odpadů. Naopak.  … A argument, že tím budou občané méně třídit? Ten se také nezakládá na pravdě.“

   Připomeňme si, že Lomnici nad Lužnicí od voleb v roce 2018 vede koalice složená z členů uskupení Spolek pro zdravou Lomnici (SPZL), jehož lídr byl ve volbách Petr Baštýř. Druhým koaličním partnerem je uskupení Společně pro Lomnici (SPL), za které na 1. místě kandidoval současný místostarosta Vladimír Augsten. SPZL je v koalici silnější, protože v zastupitelstvu drží 5 mandátů, SPL má zastupitele 3. Koalice má těsnou většinu z 15 zastupitelů a tichou podporu Miroslava Řepy za ČSSD.

   Pokud zapátráme v paměti a dostupných informacích, najdeme zavedení každotýdenního svozu odpadu z popelnic ve popel.jpgvolebním programu SPZL. Nenajdeme ho však u jeho koaličního partnera. Je tedy logické, že pan starosta nachází argumenty potvrzující, že vyvážení popelnic každý týden je z finančního i ekologického pohledu v pořádku. SPZL splnilo v tomto bodě svůj program. Jaká je však skutečnost?

   Když jsem si 17. ledna povídal s místostarostou Augstenem, dozvěděl jsem se, že Lomnice třídila v roce 2019 méně než rok předtím: „Dělali jsme bilanci odpadového hospodářství. Bohužel se ukázalo, že s přechodem na vyvážení popelnic každý týden, došlo s největší pravděpodobností ke snížení množství vytříděného odpadu. Je nám to líto. Myšlenka přejít na každotýdenní vyvážení měla za cíl zvýšit komfort občanů – aby v létě popelnice nezapáchaly. Teď se zdá, že občané v třídění trochu polevili.“ Na mou otázku, co s tím chce město dělat, Vladimír Augsten odpověděl, že radnice uvažuje o inovaci systému, ale to bude v delším časovém horizontu. Všechny obce k tomu bude tlačit hlavně legislativa, skládkování bude drahé a po roce 2032 už prakticky nemožné. Odpadové hospodářství projde všude reorganizací.

   Jako čen domácnosti, ve které žije 6 lidí, můžu zodpovědně prohlásit, že jsme nikdy vyvážet popelnici každý týden nepotřebovali, protože třídíme. Zeptal jsem se pana místostarosty, jak to mají u nich doma a dozvěděl jsem se, že jim, kteří jsou čtyři, také stačí vyvážet popelnici jednou za 2 nebo 3 týdny, ale chápe rodiny s malými dětmi, kterým třeba jednorázové pleny mohou zabrat hodně prostoru v popelnici a třídit je nelze.

   Popelnicová otázka určitě není hlavní otázkou, kterou by se vedení města mělo zabývat. Pokud se ale potvrdí, že celkově třídíme méně, než když byl interval vyvážení 2 týdny, je potřeba zachovat se zodpovědně a systém likvidace odpadů upravit. Co takhle vyvážet každý týden v létě a jednou za dva týdny v zimě? Nebo systém, který eviduje, kolik která domácnost produkuje nevytříděného odpadu podle frekvence vyvážení její popelnice? Sice by to stálo nějaké peníze, ale mít systém, který eviduje, pomůže nedomnívat se a hledat správné kroky. Normální není netřídit. Normální je třídit a chovat se zodpovědně.