Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dva stateční muži

19. 9. 2020

Lumír Šarman, středa 2. září 2020

Kdy jste byli naposledy opravdu pyšní na nějakého našeho politika? Když si sám odpovím na tuto otázku, tak ta doba je taiwan.pngsoučasnost a politikem předseda Senátu Miloš Vystrčil. Pro připomenutí – pan Vystrčil nahradil v roli předsedy senátu Jaroslava Kuberu, který náhle zemřel v lednu tohoto roku. Jaroslav Kubera, ačkoliv malý vzrůstem, byl mužem, který se nebál jít svou cestou. Doma byl v Teplicích, kde počínaje rokem 1994 šestkrát po sobě (!) vyhrál komunální volby a byl primátorem. Vloni se však rozhodl navštívit Taiwan…

   Nechci z tohoto zamyšlení dělat politologickou přednášku, nicméně uvedu jen to nejpodstatnější. Taiwan se oficiálně jmenuje Čínská republika. Je to ostrov, na kterém žije necelých 24 milionů obyvatel, a který má zajímavou historii a docela komplikovanou současnost. Zdrojem většiny komplikací je Čína, tedy ta velká – oficiálně Čínská lidová republika. Ta považuje Taiwan za svou provincii a velmi hystericky reaguje na jakékoliv zahraniční pokusy chovat se k němu jako v nezávislému státu. Více informací o Taiwanu, který je nám v řadě charakteristik blízký najdete třeba na Wikipedii.

   Zpátky k Jaroslavu Kuberovi. Tenhle chlapík byl vášnivý kuřák, který vášnivě bránil možnost si zapálit. Měl také rád humor a je autorem mnoha vtipných vět. Naposledy na sebe upozornil plánem, že navštíví v roli předsedy Senátu Taiwan. Od té chvíle se stal terčem řady verbálních útoků, jejichž autory byl nejenom prezident republiky a další politici hájící zájmy své a spřátelených firem v Číně, ale i sama Čínská lidová republika, jejíž velvyslanec se k naší zemi už dlouho chová jako k podřadnému vazalovi. Je možné, že tento silný tlak nakonec vedl ke zdravotnímu kolapsu Jaroslava Kubery.

   Miloš Vystrčil, bývalý hejtman kraje Vysočina a senátor, nastoupil do role předsedy vystrcil.jpgSenátu po Jaroslavu Kuberovi, protože oba byli členy ODS, a ta s ohledem na počet svých senátorů nominovala kandidáta na předsedu Senátu. A Miloš Vystrčil se ihned přihlásil k odkazu Jaroslava Kubery včetně jeho plánu jet na Taiwan. Na rozdíl od Jaroslava Kubery pak svůj plán dotáhl do konce, momentálně na svobodném ostrově nedaleko velké Číny je s celou delegací a ukazuje většině českých, ale i evropských politiků, co to znamená hájit hodnoty, ke kterým se většina z nás tak radostně a odhodlaně hlásila v roce 1989. První z nich byla svoboda – shromažďování, projevu, víry, názoru. Tohle vše na Taiwanu budují podobně dlouhou dobu jako my po Listopadu. Tohle vše soudruzi ve velké Číně úspěšně potlačují a malý ostrovní bratr je jim proto trnem v oku.

   Smekám před Milošem Vystrčilem a jsem na něj velmi hrdý tak, jako, když na podobné cesty vyrážel Václav Havel.