Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dokonalý chaos

28. 12. 2020

Lumír Šarman, 20. prosince 2020

 

Máme pár dní do Vánoc. Advent vrcholí. Je to však jiný konec roku, než na jaký  jsme byli zvyklí.  

   Říká se, že „konec dobrý, všechno dobré“. Je konec tohoto roku dobrý?

   Kdysi jsem viděl výborný film. Jmenoval se Dokonalá bouře a byl o posádce malé rybářské lodi, která se dostane do bouře, která už nemůže být horší.

   Česko má od září třetího ministra zdravotnictví. Po zbrklém rozvolnění před několika týdny přišel opět nárůst počtu ship-2275399_640.jpgnakažených a magického čísla R. Vláda se zpožděním (zase) utahuje šrouby a restauratéři, galerie a hotely skřípou zuby. Někteří pláčou, jiní křičí zlostí. Rozpočet na rok 2021 byl schválen na poslední chvíli a všichni ví, že bude nutná jeho změna, protože řada jeho parametrů je „na vodě“. Prezident republiky se odmítá nechat očkovat proti koronaviru. Vláda nemá dosud připravenou strategii očkování populace a tak, zatímco v Německu se vše rozběhne pravděpodobně už příští týden, my ladíme plány a počítáme s naočkováním pouhých 200 až 300 tisíc lidí za měsíc…

   Podle různých studií a průzkumů znamenal letošní rok vážné problémy pro jednu třetinu obyvatel a podniků České republiky a určité nepohodlí pro zbytek. Díky chaotičnosti kroků vlády veřejnost postupně ztrácela důvěru ve své vrchní kormidelníky, takže když si nechal Český rozhlas udělat průzkum mezi občany ČR a ptal se, na kolik z nich by mělo pozitivní vliv, kdyby se někdo z členů vlády nechal „propagačně“ naočkovat, odpovědělo kladně jenom 8 ze sta dotázaných!

   Na internetu a pak mezi lidmi poletuje řada zaručených zpráv o tom, kdo současnou pandemii způsobil a proč. Člověk mám od pradávna potřebu zorientovat se ve světě, jehož je jen malinkatou součástí, a kterému vévodí prvek nahodilosti a nejistoty. S trochou nadsázky můžeme říct, že se nejistému člověku hodí jakákoliv srozumitelná informace k tomu, aby si řekl: „Aha, tak takhle to je! Už tomu rozumím!“

   Přiznejme si, že nevíme, kdy současná bouře skončí. Můžeme si ale být jisti tím, že jednou skončí určitě. Tak, jako všechno ve vesmíru. V tuto chvíli se zdá, že nejslibnější únikovou cestou ze současné mizérie je očkování. Těším se, až bude možné se očkovat a v první den, kdy mi to systém distribuce vakcín umožní, se očkovat nechám. Přál bych si, aby vláda spustila pozitivní diskriminaci pro zodpovědné a negativní pro zbytek populace. Ať mohou očkovaní všude tam, kde je to v současné době zakázáno. Ať mohou pomoci pro ně otevřeným restauracím a hotelům. Ať nemusí nosit roušku. Ať mohou volně cestovat a vycházet ven, kdy chtějí. Jedině tak se bublina všech, kteří ujíždějí na spikleneckých teoriích o škodlivosti očkování (které se v historii lidstva opakovaně vrací) smrskne na své tvrdé jádro, které neuvěří nikdy ničemu, co na ně klade jakékoliv nároky. Spiklenci si pak mohou užít svůj „boj“ a trávit další rok s proticovidovskými opatřeními.