Jdi na obsah Jdi na menu
 


3 knihy do pandemie

22. 12. 2020

Lumír Šarman, 24. listopadu 2020

Kniha má oproti článku, byť sebedelšímu, jednu nespornou výhodu: nabízí hluboký ponor do tématu, protože se jím autor dlouho zabýval. Jinak by těch nejméně sto stran textu nebyl schopen vytvořit. Od jara jsme všichni přečetli tunu různých textů. Tak jak se měnila a mění situace, mění se i tyto texty. Většinou jde jen o glosování aktuálního vývoje. Hledal jsem hlubší pohled, který by mi pomohl se zorientovat. Výsledkem byl jeden román, jedna kniha úvah a hluboká analýza současného světa.

 

Kniha úvah: Petr Fischer a Byla tohle krize?

byla-to-krize.jpgPetr Fischer je významný český publicista současnosti. Od jara se zamýšlel nad dopady a projevy pandemie. Nad chování obyčejných lidí a politiků. Nad tím, jestli pandemie přinesla opravdovou krizi nebo ne. Nebo zatím ne. V úvaze nazvané Objevení společnosti v koronapísních Fischer píše: "A tak jsou Němci opět neuvěřitelně precizní a pedantiční, Asijci všeho druhu až sebevražedně poslušní a disciplinovaní, robotiční a stádní, šlapou jako šroubky v jednom populačním stroji. V Itálii je zase nepořádek čili lidově bordel... A Češi? I u nás je chaos, jak jinak, ale přesto v něm Češi dokážou najít nějaký řád a vlastními kutilskými způsoby se s obtížnou situací poprat...."

   Stojí za to přečíst si úvahy a glosy, které ukazují, kde všude nás pandemie zasáhla a jak se projevila. Knížka má jen 107 stran včetně ilustrací a přečtete ji za odpoledne.  

 

Hluboká analýza: Fareed Zakaria a Ten Lessons for Post-Pandemic World (10 lekcí pro svět po pandemii)

zak.jpg

Americký žurnalista, komentátor a autor je jednou z tváří současné CNN. Má za sebou několik úspěšných knih, které zaujmou svou srozumitelností a zároveň komplexností. V poslední, velmi aktuální knize, rozebral na 319 stranách svět podrobený testu novým koronavirem. Zakariův pohled začíná u Ameriky, kde žije. Nemilosrdně kritizuje řadu aspektů fungování americké společnosti počínaje málo funkční federální vládou, přes elitářsky a proziskově nastavené zdravotnictví až po přetrvávající rasismus. Autor dál vysvětluje, jak se dnešní globální společnost nemůže jednoduše vrátit zpět a uzavřít, protože to by znamenalo pohromu pro všechny. Zakaria není pesimista. S obrovskými znalostmi a přehledem nabízí i řešení pro svět, který přijde po dnešní pandemii, která určitě není poslední.

 

 

Klasický román: Albert Camus a Mor

Jemor.jpgstli byste si měli v pandemii přečíst jen jednu knihu, doporučuji slavný Mor od Alberta Camuse. Děj se odehrává ve čtyřicátých letech minulého století ve fiktivním alžírském městě Oranu. Vše začíná celkem nenápadně – na ulicích a v domech se objeví pár mrtvých krys (nabízí se analogie s prvními případy Covid-19 v Číně na konci roku 2019). Nikdo jim nevěnuje zvláštní pozornost. Krys však rapidně přibývá. Vedení města nařizuje plošnou deratizaci. Pak onemocní první lidé. Epidemie se rozjíždí, smrtka začne kosit velkou část nakažených. Není účinná vakcína. Město se na dlouhé měsíce uzavírá. Část lidí stále pracuje, a to je uklidňuje, část nemůže a upadá postupně do letargie…

Camus brilantně popisuje, co tak smrtící epidemie s lidmi a společností dělá. Kdo a jak se k ní staví, a jak jí ten který člověk psychicky přežívá. Nakonec mor usne a město se probudí do nového dne. Obyvatelé však prošli velkou proměnou. Krásné čtení a mnoho podobností s tím, co dneska prožíváme. Civilní přístup hlavních hrdinů, kteří netouží po hrdinství. To vše nabízí Albert Camus a jeho mor.