Jdi na obsah Jdi na menu
 


Volby do Evropského parlamentu: 8 důvodů proč jít volit

18. 9. 2019

Volby do Evropského parlamentu: 8 důvodů proč jít volit

Lumír Šarman, 22. května 2019eu.png

Přemýšlel jsem, jakou formou připomenout sobě i druhým důležitost projektu s názvem Evropská unie, kterého jsme už 15 let členem. Nakonec z toho vzešla myšlenková mapa a osm důvodů, proč (minimálně z mého pohledu) jít v pátek nebo v sobotu volit.

Než začnu s důvody – co je Evropský parlament?

Cituji nejužívanější encyklopedii současnosti Wikipedii: „Evropský parlament (EP) je jeden ze sedmi orgánů Evropské unie a spolu s Radou Evropské unie přijímá její legislativní akty. Reprezentuje občany Evropské unie. Poslanci parlamentu jsou voleni přímou volbou každých pět let. První přímé volby do Evropského parlamentu byly v červnu 1979. Parlament má 751 poslanců, Česko zastupuje 21 poslanců. Sídlem EP je Štrasburk (plenární zasedání), ale parlament pracuje také v Bruselu (výbory, schůze politických skupin) a Lucemburku (sekretariát). Základní pravomoci Evropského parlamentu jsou legislativní, rozpočtová a kontrolní.“
 
   Stručně řečeno je tedy Evropský parlament obdobou národního parlamentu členské země, přijímá zákony a schvaluje rozpočet celé EU – rozhoduje tedy o prioritách. Na co peníze půjdou a na co ne.

 

A teď těch 8 důvodů, proč přijít k volbám

  1. Jsme středně velkou členskou zemí EU už 15 let. Můžeme ledasco ovlivnit podle našich potřeb a zájmů.
  2. Když nepůjdeme volit my, někdo přesto přijde a tato menšina rozhodne o tom, kdo nás v EP bude zastupovat. My si pak můžeme jenom ztěžovat a zpytovat svědomí.
  3. Nevolit v jakýchkoliv volbách je projevem nezájmu a nezodpovědnosti. Pokud nás zajímá osud naší země, našich dětí a nás samotných, měli bychom se vyjádřit.
  4. EU nám za 15 let přinesla stovky miliard korun, za které se vybudovalo mnoho dobrého (Jen v Lomnici například: Farská louka, čistírna odpadních vod, část kanalizace, náměstí 5. května, Stará radnice a jiné projekty.)
  5. Většina Evropanů považuje za zásadní zvýšenou starost o naši planetu. Změnu klimatu, situaci s odpady a sucho nedokáže vyřešit žádný stát sám.
  6. Evropský parlament není ten zlý Brusel. Zohledňuje zájmy celku, ať se nám to někdy líbí více a někdy méně, ale jenom celek rozhoduje o úspěchu do budoucna. Tak jako rodina je víc než jednotlivec.
  7. V době, kdy na globální úrovní soupeří USA s Čínou a zuby si brousí další státy včele s Ruskem, je zásadní patřit do celku s půl miliardou obyvatel a velkou ekonomickou silou. Sami jsme malí a ztracení a mockrát jsme na to v historii doplatili.
  8. I těmito volbami můžeme dát našim místním politikům v polovině funkčního období současného parlamentu na vědomí, jak jsme spokojeni s jejich prací.

Někteří lidé rádi straší Bruselem, který nám bere svobodu a jeho cílem je snad zánik samostatného Česka. Já to vidím jinak. V současné době neexistuje lepší alternativa než členství v EU a v NATO. Proto půjdu volit. Ještě nevím, jestli si nakonec vyberu kandidátku Lidovců, Pirátů, ČSSD nebo STAN a TOP09, ale některou z nich určitě.