Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ulice

16. 11. 2019

Jiří  K o s 

Podoba a styl Nádražní ulice v našem městě se nám mění před očima. Bude nová, moderní, podle EU. A mě to velice zajímá,ulice.jpeg protože je to moje „rodná“ ulice. Prožil jsem v ní dětství a dobu dospívání.  Tehdy se jmenovala Leninova. Pamatuji si ji ještě bez chodníků a se silnicí parádně pokrytou kamennými kostičkami, po kterých když se jelo vozem tak to pěkně drnčelo.  Pak jako javorovou moderní třídu doplněnou okrasnými keři, s krásně vyasfaltovanou cestou a s chodníky, které si každý musel udělat svépomocí před domem z navezených dlaždic.
   Důležitými body této ulice byly bezesporu fotbalový stadion a kino, které hlasitě vyhrávalo do okolí, když se mělo promítat, a také restaurant Eden, kde se výborně vařilo. Ale i traktorová stanice, kam zemědělci z JZD odkládali zemědělské stroje. Proto jsme mohli v Leninovce potkat i kombajny. Něco z této pýchy zůstalo, něco bohužel chátrá a z STS je sběrové místo.
Ulice rychle zestárla a ztratila postupně svůj půvab. Možná i proto, že každý kus chodníku byl jiný, udělaný svépomocí a také kvůli plynovým přípojkám a kanalizaci se často dlaždice odkrývaly a celek rychle ztratil svůj půvab a celistvost. Někdy se při chůzi o dlaždice zaklopýtlo, jak vyčnívaly. Javory v ostrůvcích zmizely, zůstaly jen keříky. Rekonstrukce ulice byla určitě namístě.
   Sám jsem zvědavý na konečnou podobu této významné street. Někdo říká, že to bude spíš velké parkoviště pro Tatran, ale tomu já nevěřím. Jenom jsem překvapený zpomalovacími pruhy – retardéry na bočních ulicích, a také zvláštním zúžením křižovatek podivnými ostrůvky. Prý je to podle EU. Ale jestli to bude vyhovovat a přidá to ulici na kráse, o tom zatím i já pochybuji.  Možná, že to ani neví projektant ulice - to ukáže až čas ve spojení s praxí. Nebude to ale pozdě, jako třeba v případě našeho náměstí?
   Přesto Nádražní ulice díky rekonstrukci zkrásní a zefektivní. Za mých časů se auta u „traktorky“ otáčela, když potřebovala změnit směr. Teď už to tak snadno nepůjde.