Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sucho a my

13. 5. 2019

Lumír Šarman

Po zimě s dostatkem srážek a krátkém optimismu předjaří, kdy to vypadalo, že se naše krajina dosyta napila vláhy, přišly teplé jarní dny s minimem deště. Rázem jsme tam, kde jsme byli v uplynulých letech a možná jsme klesli ještě níž.

 

Zásoba podzemní vody

Dlouhodobým ukazatelem množství vody v krajině je hladina podzemní vody. Laik ji velmi dobře vnímá, pokud má u domu studnu. Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu je situace na většině území neveselá. Výjimku tvoří jen náš okres – zatím.

podzemni-voda.jpg

Zásoba vody v půdě

Situace se celkem rychle zhoršuje. Většina naší země, ale i Evropy, má v půdě vody nedostatek. Stačí se projít mezi poli nebo po louce a vidíte místa, kde vegetace usychá, půda praská. Jak uvádí portál Intersucho: „Na 95 % území je deficit nejméně 20 mm, na 23 % pak deficit nejméně 40 mm a na 6,5 % území chybí mezi 60-100 mm oproti obvyklému stavu v tuto roční dobu.“

 

190421awd_cr-1-.png

Vegetace to zatím zvládá

Když pomineme listnaté stromy, které začínají s růstem teprve nyní a myjí nespornou výhodu ve svém hlubším kořenovém systému, ostatní vegetace zatím vrůstající nedostatek vlhkosti v půdě zvládá a díky teplejšímu počasí je dokonce v lepší kondici, než by odpovídalo datumu v kalendáři.

190421evi_cr.png

 

Co s tím?

Člověk je tvor pohodlný, problémy rád vytěsňuje, mává nad nimi rukou. Jednoduše řečeno: když vidíme informace o globálním oteplování, o záplavách a požárech, řekneme si: ještěže to není tady u nás a jsme s problémem hotovi. Jenže problém nezmizel, jenom jsme si dali pásku na oči. My v česku máme nejblíž právě problém sucha a ten se nám bude připomínat stále intenzivněji, pokud nepomine. Zemědělci budou po státu žádat odškodnění za menší úrodu. V některých obcích bude voda jen s cisteren, přibude lesních požárů.

sucho.jpg

   Nevíme, jak dlouho současný ráz počasí potrvá. Rok, dva, dvacet, sto? Jestli budeme hloupě mávat rukou na problémem, který plnou vahou dopadne na naše děti, jednou nás za to proklejí…

   Každý můžeme něco dělat. Zasadit nejlépe několik stromů. Vykašlat se na bazén na zahradě, zalévat jen dešťovou vodou, méně umývat auto doma a více v myčce, kde se voda recykluje, více se sprchovat a méně se koupat. Můžeme volit politiky, kteří vnímají starost o životní prostředí jako klíčovou věc.  Líbivé řeči ve volebních kampaních nestačí. Jako vystudovaný agronom vím, že je potřeba změnit způsob hospodaření s půdou. Menší rozlohy polí, pestřejší skladba plodin, zachytávání vody v krajině, méně umělých a více organických hnojiv atd. Zeleně ubývá, betonu přibývá. To je rovnice moderní civilizace – cesta k většímu suchu, protože vegetace vodu zadržuje, beton odvání.

   Ještě není pozdě, ale klima se mění dlouhodobě, takže když začneme něco dělat teď, projeví se to až za mnoho let. Mysleme na to, až příště pustíme vodu z kohoutku.  

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář