Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozkvetlá Lomnice

18. 9. 2019

 

Jiří  K o s

I když příroda neustále startuje sluníčko a jeho teplé paprsky nepravidelně pouští na zem, jaro je tu v plné kráse. Díky fotografie0513.jpgdostatečné vláze se všechno kolem zazelenalo a kvete.  Kromě luk a zelených prostranství nám tady v Lomnici, přímo v ulicích, rozkvetla kola, která velikonoční cyklisté odstavili u svých domů, aby tak zpestřili svátky jara a doprovodili paní Vesnu k letnímu ženichovi. Těch kol jsem napočítal kolem dvaceti a je to opravdu zajímavý úkaz, o kterém by bylo špatné se nezmínit. Číší z nich totiž fantazie a originalita lomnických aranžérů a výtvarníků.
     Mám rád jaro. To ještě ta koule nahoře tolik nežhaví a po fádní zimě přináší spoustu barev. Je to přenádherné, kdy všechno kolem kvete. Přestože nadáváme na rozsáhlé lány s řepkou olejnou, ze kterých spíš bolí oči a také nám nepříliš vábně zavání. I já na ně nadával, když jsem jedno před naším městem uviděl. Ale pak jsem zjistil, že mě příroda pěkně popletla. Nebylo to pole s řepkou, ale louka, které vládl pryskyřník a jeho žluté květy úplně zamaskovaly zelenou trávu. Na téhle trávě si dobytek asi moc nepochutná…
     Básnící píši ve svých básních o tom, že nejkrásnější květiny najdete na louce a udělat prý z nich kytici, je ten nejmilejší dárek pro naše maminky nebo milé. Pampelišky, všivce, sedmikvítky, kopretiny, kuklíky, pryšce… zaplést stonky do sebe a je hotovo. Tak jí udělej – ty ňoumo, slyším, jak mě někteří kritizují. Udělal bych, ale nemám jí komu dát.