Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na přelomu roků

16. 1. 2019

Lumír Šarman, 1. ledna 2019

Přijde mi to dnes, jako když nasednete do auta, zapnete pásy, řidič nastartuje, ale ještě se nerozjede. V tu chvíli si všichni pasažéři na vteřinu položí otázku Mám všechno? Děláme to z dobrého důvodu. Pokud si vzpomeneme pozdě, je na návrat často už pozdě. Auto roku 2019 stojí nastartované u našich dveří a my jsme si zapnuli pásy…

cesta.jpg

Rok 2018

Se zájmem jsem si přečetl příspěvky osobností o tom, jak vnímají uplynulý rok. Na dokreslení jsem Vám pak připravil anketu. Řekl bych, že celkově převládl pozitivní pohled na rok 2018.
   Osobně hodnotím minulý rok jako dobu, kdy se mi – nám všem doma, velmi dobře dařilo. Má lektorská práce, při které jezdím deset měsíců v roce po obou republikách bývalé federace a snažím se pomáhat jednotlivcům, týmům a celým firmám k lepším výsledkům doma i v práci, mi už dvanáctý rok umožnila se hodně naučit a zároveň předat hodně inspirace dál. Výrazně jsem překročil plán, který jsem měl, pokud jde o finanční hodnotu odvedené práce. Takže spokojenost.
   Projektem, který řada z vás vnímá z první ruky je naše rodinná zmrzlina. Začali jsme 29. června 2015. Snažíme se nepolevoval a stále pracovat na zlepšení a naši zákazníci to ocenili i v roce 2018 tím, že u nás nakupovali. I díky teplému jaru a létu jsme dosáhli lepšího výsledku než v předchozích letech. Máme z toho velkou radost a těšíme se na sezónu 2019.

    Pokud se na rok 2018 podívám z celkové perspektivy, hned na jeho počátku narazím na výrazný bod. Tím byla volba prezidenta republiky, která na několik měsíců hýbala společností. Vyhrál, podruhé, Miloš Zeman, i když tentokrát docela těsně. Abychom si potom uklidnili nervy, mohli jsme sledovat soupeření sportovní, na zimních olympijských hrách, které pro nás končily famózně. Dvojnásobným zlatem Ester Ledecké.
   Přišel duben a s ním léto, které trvalo až do počátku října. Trend posledních let, kdy se teploty postupně zvyšují a vody z vláhy ubývá, už ani nejzarytější optimisté nemohou popírat. Je to dar pro některé a zátěž pro většinu – úkol, který je před námi. Každým z nás.
    Na podzim, a to máme ještě v čerstvé paměti, rozbouřily místní stojaté vody komunální volby a po šestnácti letech odešel z funkce starosty našeho města Karel Zvánovec. Hegemon předcházejících let, Lomnický klub nezávislých kandidátů utrpěl sice ve volbách vítězství, ale nepodařilo se mu sestavit koalici. Na post starosty tak usedl Petr Baštýř a vše proběhlo bez naschválů a zbytečných emocí.
   Konec roku s obdobím adventu, jako by podtrhl a sečetl účet za celý rok. Máme se dobře, prosperujeme a žijeme v jedné z nejbezpečnějších zemí světa.

stary--a-mlady.jpg

Rok 2019

   Pýcha předchází pád. Po slunečných dnech se obloha určitě jednou zatáhne. Jenom nevíme kdy. Cestující na Titaniku si do srážky s ledovcem mysleli, že je všechno v pohodě.

   V příštím roce by naše prosperita měla pokračovat. Kdo si myslí, že stejným tempem jako dosud, je podle mého bláhově naivní. Staré „nejsou lidi“ je už hezkou chvíli s námi a pro firmy, které by chtěly zvyšovat výrobu nebo více stavět či rozšířit své služby, bude složité najít nové zaměstnance, pokud to nebudou roboti. Ekonomové tomu říkají přehřívání ekonomiky. Politici o tom neradi mluví, aby je někdo nenařkl z toho, že malují čerty na zeď. My, každý z nás, bychom ale tuhle chybu politiků dělat neměli. Doporučuji každému najít si vlastní odpověď na otázku: co udělám, když se mým odběratelům nebo mé firmě začne dařit hůř, bude méně zakázek a přijdou finanční obtíže? Kdy jindy si udělat přípravu na „ledovec“, než v době, kdy ho jenom tušíme před sebou? Nikdo nám dnes neřekne, kdy „to“ přijde, kdy nás čeká zpomalení ekonomiky nebo přímo krize. Že se to blíží však nikdo nerozporuje. První křižovatkou, kterou bude dobré bezpečně projekt, je ta s názvem BREXIT. Termín – březen.
   Pokud jde o bezpečnost prostředí, ve které žijeme, není navzdory různým zprávám ze světa důvod k obavám. Proto také místní populisté už hodnou chvíli mlčí a nešturmují. Možná začnou na jaře, až se budou blížit volby do Evropského parlamentu (konec května). „Federace“, jejímiž jsme členy, Evropská unie, nás požádá o vyjádření a důvěru pro nové zástupce do svého nejvyššího orgánu.
   Nakonec jsem si nechal téma nejdůležitější z dlouhodobého hlediska a velmi smutné proto, že se jím jako lidstvo zabýváme jen na oko. Země, naše matka. Představte si maminku, která sama vychová své děti. Dělá, co je v jejích silách, aby je nasytila, poskytla příjemný domov.  Když děti dospějí, přestanou se starat o její názory a dělají si s jejím domem i penězi, co chtějí. Matka je už stará a těžko se takovému jednání brání. Jen občas v zoufalství, ztropí nějakou scénu, nechá přetéct vanu nebo zapne topení na maximum. Jenže děti to stále nechápou…
   Naše matička Země zažila s námi za posledních sto let neuvěřitelnou jízdu. Vybrakovali jsme jí ledničku i spíž a skoro všechno už spotřebovali. Klima se mění, protože množství našich exhalací je obrovské a stále roste. Oceány spolu s rybami obývají i miliony tun plastů. Živočišné druhy díky nám a našemu přístupu „člověk, pán tvorstva“ vymírají jako na běžícím páse. Méně prší a na mnoha místech je sucho jako už sto let ne.
  Tuhle spoušť nelze rychle napravit. Titanik se taky neotočil během lusknutí prstů. Pokud to myslíme vážně se svými dětmi, každý musíme udělat svůj kousek práce. Hlavně nečekat, až to udělají i ostatní. Z historie víme, jak se většina v zájmu pohodlnosti mýlí. A změna začíná v naší hlavě tím, že uznáme, že něco není v pořádku.   


   Přeji vám všem dobrý rok 2019. Ať plusy převáží mínusy. Ať máte dobrý pocit z toho, kam jste na své cestě došli, těšíte se na další úsek a jste přitom zdraví.