Jdi na obsah Jdi na menu
 


Moje velikonoční zamyšlení

27. 4. 2019

Jiří Kos

Je to malý zázrak, když se na slepičím posedu vyklube z vajíčka kuřátko a svým zobáčkem rozklofne skořápku, aby se dostalo easter.jpgna svět a schovalo se mámě kvočně pod křídla. Když si člověk pomyslí, že na začátku toho všeho byla jenom rosolovitá hmota, uprostřed s oranžovou kuličkou a v tom všem jen miliony informací, jak se mají stavební látky při správné teplotě zformovat a přeměnit v živý organismus, je to až neskutečné. Proto je vajíčko odedávna oprávněně považováno za symbol Velikonoc – příchodu jara, příchodu sluníčka, příchodu nového života.
   Zatímco Vánoce jsou výhradě šťastné a spokojené svátky plné dobré nálady, o Velikonocích se z pohledu křesťanské víry pojí smutné události s příjemnými. Je to ukřižování Ježíše Krista a jeho smrt, která nakonec končí jeho zmrtvýchvstání a nanebevzetí. Zvony na okamžik odletí do Říma a zastoupí je řehtačky, které je svými zvuky volají zpět. A ony se nakonec vrátí. Mám Velikonoce rád, přestože si v nich připomínáme tenhle smutný biblický příběh.  Hlavně proto, že se příroda po dlouhé zimě opět probouzí k životu. Tak jako se probudil k životu Ježíš, aby lidstvu předal pozvánu do svého nebeského království.
   Asi je to správné připomínat si tímto svátkem smutné a veselé události. Vždyť celý lidský život je protkán příjemnými a nepříjemnými okamžiky, aby je osud poskládal do rozdílných osobních mozaik. Někdo je víc šťastný a spokojený, jiný zase méně. A ten, kdo nemá zrovna šťastné období, by měl vědět, že jsou okolo něho lidé, kteří určitě pomůžou. A že není na světě jen černá a bílá – spektrum barev je daleko širší. Tak jako je to v přírodě.
   Proto Vám přeji krásný velikonoční čas a klidné svátky prožité s příbuznými a přáteli. Vychutnejte si příchod jara a užijte si barev, které nám toto období přináší.  Jsou jako na těch svátečních vajíčkách – žlutá, červená, zelená, modrá… Nikdo je nebarví na černo nebo je nenechává jen bílá…